W Ostrzeszowie pojawili się oszuści podający się za pracowników banku. W ostatnim czasie zadzwonili do 35-letniej mieszkanki Ostrzeszowa i namawiali ją do pobrania aplikacji, dzięki której przejęliby kontrolę nad jej telefonem i dostępem do jej konta.

Ogłoszenia
Instal Grunt

25 lutego około godz. 16.00 mieszkanka Ostrzeszowa odebrała połączenie telefoniczne z numeru banku Santander od mężczyzny, który podawał się za jego pracownika. – Przedstawił się jako Adam Nowacki – pracownik działu bezpieczeństwa banku Santander. Mężczyzna ten znał imię i nazwisko kobiety. W rozmowie z nią oświadczył, że doszło do próby przechwycenia środków z jej konta, w związku z tym musi ona zainstalować na swoim telefonie wskazaną przez niego aplikację – opisuje przebieg wydarzeń asp. Magdalena Hańdziuk z ostrzeszowskiej komendy policji. – Kobieta poinformowała rozmówcę, że posiadała już wcześniej aplikację banku Santander zainstalowaną na swoim telefonie. Jednak z uwagi na fakt, że nie była to aplikacja wskazana przez rzekomego pracownika banku, zainstalowała ją krok po kroku zgodnie ze wskazówkami mężczyzny, który jednocześnie instruował, co kobieta ma robić w pobranej aplikacji.

W pewnym momencie rzekomy pracownik banku do telefonu podał inną osobę, która posiadała wschodni akcent. Osoba ta poinstruowała 35-latkę, by ta zalogowała się do strony banku za pośrednictwem komputera. Jednocześnie w pobranej aplikacji pojawił się komunikat o tym, że rozmówczyni ma zgłosić próbę oszustwa na Policji. Kobieta miała napisać taką wiadomość, co wzbudziło jej obawy i w tym momencie rozmowa telefoniczna została przez nią zakończona.

– Ostrzeszowianka natychmiast odinstalowała aplikacje, które nakazano jej pobrać na telefon (nazwa jednej z ich to: TeamViever QuickSupport -jest to aplikacja umożliwiająca zdalny dostęp do komputera innym osobom), a następnie skonsultowała całą sytuację z członkiem swojej rodziny, który jest pracownikiem banku. Osoba ta potwierdziła, że pracownicy banku nigdy nie dzwonią do swoich klientów z prośbą o instalację jakichkolwiek aplikacji – dodaje Hańdziuk, która apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności.

fot. www.freepik.com

Ogłoszenia
Zielony Ogród