Dziewięcioro radnych komitetu „Bezpartyjni dla Ziemi Ostrzeszowskiej”, sześcioro Koalicji Obywatelskiej, troje Trzeciej Drogi, dwoje z PiS i jedna przedstawicielka komitetu „Wspólnie możemy wszystko” – tak będzie wyglądał skład nowej Rady Miejskiej w Ostrzeszowie. W radzie nastąpiła więc wyraźna rotacja, pojawiło się w niej aż 12 debiutantów. Zmienił się też układ sił. 

Ogłoszenia
Instal Grunt

Przypomnijmy, wyniki wyborów do Rady Miejskiej wygrał komitet utworzony przez obecnego burmistrza Patryka Jędrowiaka – „Bezpartyjni dla Ziemi Ostrzeszowskiej”. Poparcie wyniosło 38,16%, co dało mu 9 mandatów. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska, na którą zagłosowało 23,9% uprawnionych. 17,71% poparcia i trzy mandaty to wyborczy wynik Trzeciej Drogi. Dwóch radnych w Radzie Miejskiej będzie miało Prawo i Sprawiedliwość, a skład uzupełnia Kamilla Pacyna, startująca z listy komitetu „Wspólnie możemy wszystko”.

Dotychczasowa koalicja, która pod wodzą burmistrza Patryka Jędrowiaka przez ostatnich kilka lat rządziła gminą, nie zdobyła większości. Mają 9 z 11 potrzebnych mandatów, aby rządzić dalej, muszą szukać koalicjanta.

Ale to nie jedyny możliwy scenariusz. W ostatnim czasie pojawiła się dość nieoczekiwana informacja o rzekomo podpisanej umowie koalicyjnej przez cztery pozostałe ugrupowania: Koalicję Obywatelską, Trzecią Drogę, komitet „Wspólnie Możemy Wszystko” i, co ciekawe, PiS. To oznaczałoby, że radni z KWW „Bezpartyjni dla Ziemi Ostrzeszowskiej” pozostaliby w opozycji.

 Do tych informacji w mediach społecznościowych odniósł się już szef lokalnych struktur KO, Jacek Płachta. – W celu wygaszenia niepotrzebnych emocji dwa słowa wyjaśnienia – napisał. – Wczoraj odbyło się spotkanie przedstawicieli i radnych elektów czterech komitetów wyborczych, którym zależy, by burmistrzem Ostrzeszowa został Mariusz Witek. Wszystkie te komitety wyraziły chęć poparcia Mariusza Witka. Nie mówimy tutaj o żadnej umowie zawartej pomiędzy tymi komitetami. Powodem tego stanu rzeczy jest negatywna ocena pracy obecnego burmistrza przez tworzących tę większość i brak zdolności koalicyjnej komitetu Bezpartyjni dla Ziemi Ostrzeszowskiej. Każdy z czterech komitetów wyborczych ma prawo takie poparcie wyrazić.

Jaki będzie więc ostatecznie układ sił w nowej Radzie Miejskiej? Tego dowiemy się najpewniej na początku maja, wtedy zwołana ma zostać pierwsza sesja w nowej kadencji. RED

Ogłoszenia
J3M