Oszuści nie próżnują, w ostatnich dniach przekonali się o tym mieszkańcy powiatu ostrzeszowskiego.

Ogłoszenia
Instal Grunt

Pierwszy z przypadków dotyczył oszustwa na niebagatelną kwotę 113 tysięcy złotych. –  Nieznany sprawca podszywając się pod firmę Alanex, za pośrednictwem poczty e-mail, przesłał do pokrzywdzonego zmieniony numer konta bankowego, na który mężczyzna dokonał wpłaty pieniędzy na zakup wózka widłowego – poinformowała st. asp. Magdalena Hańdziuk z ostrzeszowskiej komendy policji. – Dzięki szybkiemu zgłoszeniu tego faktu na policję oraz interwencji funkcjonariusza prowadzącego m. in. sprawy oszustw internetowych, udało się zablokować konto, na które został wykonany przelew, a tym samym uniemożliwić jego realizację.

Kolejny przypadek dotyczył wyłudzenia pieniędzy poprzez wykorzystanie przez nieznanego sprawcę aplikacji AnyDesk. W tym przypadku pokrzywdzony dokonał przelewu o łącznej wartości 6 tysięcy złotych. Do zrealizowania płatności zainstalował on otrzymany link umożliwiający zdalną obsługę jego komputera. – O powyższym fakcie 50-letni mieszkaniec powiatu ostrzeszowskiego poinformował policję dopiero dwa dni później, tj. 20 sierpnia br., kiedy to ujawnił znaczne uszczuplenie gotówki na swoim koncie bankowym – dodała funkcjonariuszka.

Również 20 sierpnia br. do ostrzeszowskiej jednostki policji zgłosił się 27-latek, który zawiadomił o utracie pieniędzy z posiadanego przez siebie konta bankowego. W tym przypadku nieznany sprawca wykorzystując wystawiony na sprzedaż przedmiot przesłał kupującemu link do fałszywej strony logowania się do banku, a następnie z jego konta dokonał przelewu pieniędzy w kwocie 9 tysięcy złotych.

Wszystkie opisane sytuacje miały miejsce w miniony weekend, dlatego policjanci po raz kolejny apelują o ostrożność i zachowanie zdrowego rozsądku przy realizacji jakichkolwiek transakcji, szczególnie dotyczących zakupów przez internet.

Co zrobić, żeby nie paść ofiarą oszustów? Należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa:

  • Sprawdzaj wiarygodność sprzedawcy oraz przedmiotu oferowanego do sprzedaży
  • Nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej
  • Nie udostępniaj nikomu danych poufnych dotyczących Twoich kart płatniczych
  • Nie przesyłaj nikomu skanów swojego dowodu osobistego
  • Nie instaluj oprogramowania umożliwiającego obcym osobom zdalne obsługiwanie komputera.
Ogłoszenia
J3M