Jak już wcześniej informowaliśmy, powiat ostrzeszowski otrzymał 1.300.000 zł. dofinansowania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Pieniądze przeznaczone zostaną montaż instalacji fotowoltaicznych w domach pomocy społecznej, placówkach szkolnych oraz na budynku Starostwa. Temat budzi kontrowersje, między innymi dlatego, że pozytywnie rozpatrzono tylko jeden z trzech wniosków złożonych przez samorząd powiatowy. Pozostałe dotyczyły modernizacji boiska przy Zespole Szkół nr 2 oraz rozbudowę ostrzeszowskiego szpitala. Ten drugi opiewał aż na 20 milionów złotych. Niestety, te zadania dofinansowania nie uzyskały.

Ogłoszenia
Wawrzyniak reklama

– Dostaliśmy 1.300.00 zł. na fotowoltaikę. Też się trzeba z tego cieszyć – stwierdził podczas środowego posiedzenia Rady Powiatu starosta Lech Janicki. – Ja już miałem sygnały, że w ogólne nic nie dostaniemy, ale dostaliśmy, i dobrze. Teraz tylko trzeba się spróbować wbić w środki unijne, może one będą nam dane, bo naprawdę musimy wystandaryzować szpital.

Część radnych nie kryła jednak swojego rozczarowania.

– Nasz powiat dostał 1,3 miliona na fotowoltaikę, zero złotych na szpital – komentowała Małgorzata Szymoniak -Staniszewska. – Dla porównania, Kępno na szpital dostało 5,5 miliona, Pleszew na szpital dostał 6 milionów. Krotoszyn na szpital dostał 9 milionów, szpital w Ostrowie dostał 5 milionów. Ja więc pytam, czy nie było błędem przekształcenie naszego szpitala w spółkę prawa handlowego? Pieniądze dostały szpitale samodzielne.
Wywołany do tablicy starosta odpowiedział.
– Niech pani sobie sama wytłumaczy czyj to błąd i dlaczego tak jest. Złożyliśmy wniosek na rozbudowę szpitala na 20 milionów złotych. Nie ja oceniałem wnioski. Proszę zapytać gdzie indziej o te sprawy. Ja jestem wdzięczny osobo, którym zależało żebyśmy w ogóle coś dostali.
Radna jednak nie ustępowała, utrzymując, że brak dofinansowania to konsekwencja przekształcenia szpitala w spółkę.
– Pani jest w błędzie, szpital pleszewski też jest spółką prawa handlowego – ripostował starosta.
Kwestią otwartą pozostaje zatem, jakimi kryteriami kierowano się podczas rozdzielania środków w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Trzeba również dodać, że powiat ostrzeszowski to nie jedyny samorząd mający prawo czuć niedosyt. Spośród gmin, z pozytywnego rozpatrzenia wniosku może cieszyć się jedynie Mikstat, któremu przyznano 1.300.000 złotych na budowę ośrodka zdrowia. ŁŚ

Ogłoszenia
Salon Fryzjerski