35 tys. złotych próbował wyłudzić oszust od 83-letniej mieszkanki gm. Mikstat. Na szczęście seniorka nie dała się nabrać. – Okres świątecznych spotkań z bliskimi to doskonały czas na przypomnienie seniorom o zachowaniu ostrożności wobec osób im nieznanych lub podejrzanych połączeniach telefonicznych – radzą ostrzeszowscy policjanci.

Ogłoszenia
Wawrzyniak reklama

Do zdarzenia doszło w miniony czwartek w godzinach wieczornych. Do 83-letniej mieszkanki gm. Mikstat zadzwonił nieznany mężczyzna informując, że jej wnuczka (tu podał dane osoby wraz z numerem pesel) brała udział w wypadku drogowym i aby nie została aresztowana potrzebne jest uiszczenie wpłaty w kwocie 35 tys. złotych. Seniorka oświadczyła, że nie posiada takiej gotówki, a następnie zakończyła rozmowę – relacjonuje przebieg wydarzeń asp. Magdalena Hańdziuk, rzecznik prasowy ostrzeszowskiej komendy policji. – Prawidłowa postawa 83-latki pozwoliła uniknąć przykrych konsekwencji – utraty oszczędności. Apelujemy do wszystkich osób, szczególnie starszych, o czujność podczas rozmów telefonicznych z nieznanymi osobami, które żądają wydania jakichkolwiek kwot pieniędzy.

Przypominamy co zrobić, by nie stać się ofiarą oszustów:

  • Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny, bądź osobę reprezentującą urząd, osobę godną zaufania i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.
  • W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie czy przelaniu ich na inne konto.
  • W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w dyskusję z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś bliskiemu.
  • Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie.
  • Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
Ogłoszenia
Salon Fryzjerski