Coraz większą popularność zdobywają studia online, czyli studia z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi internetowych, pozwalających studentom oraz słuchaczom studiów podyplomowych na zrealizowanie założeń programu danego kierunku bez wychodzenia z domu. Sprawdźmy największe plusy studiów online.

Ogłoszenia
Wawrzyniak reklama

Studia online a organizacja pracy

Studia przez internet dają mnóstwo korzyści. Każda forma nauczania ma swoje plusy i minusy, niemniej w ciągu ostatnich paru lat zdalne kształcenie zyskało popularność i ciągle się rozwija. Wyróżniamy tu dwie zasadnicze metody kształcenia – w czasie rzeczywistym i odroczonym. Ta pierwsza opcja wiąże się z nauką za pośrednictwem platform pozwalających wykładowcy lub prowadzącemu ćwiczenia na bieżący kontakt ze studentami lub słuchaczami. Druga opcja polega na wykorzystaniu metod e-learningu. E-learning przypomina kurs i choć każda uczelnia może realizować kursy e-learningowe inaczej, zasada pozostaje ta sama: student ma dostęp do wszystkich materiałów i systematycznie przyswaja wiedzę w swoim tempie. Niektórzy są w stanie zrealizować zagadnienie w parę dni, inni potrzebują na nie tygodnia. Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie zorganizować sobie tryb nauki, dostosowując go do grafiku pracy i obowiązków domowych. Studiując online, testujemy ważne kompetencje, takie jak organizacja pracy czy ocena swoich możliwości. Mamy dostęp do materiałów dydaktycznych, filmów wideo, do mini testów sprawdzających i utrwalających wiedzę oraz do wielu ćwiczeń i do forum, gdzie dzielimy się swoimi przemyśleniami z innymi uczestnikami.

Studia online a czas

Ta korzyść wiąże się niejako z wcześniejszą zaletą. Jeśli umiemy się zorganizować, oszczędzamy czas. Oszczędność czasu wynika nie tylko z naszej samodyscypliny i umiejętnością zarządzania projektami, ale też ze specyfiki zdalnego kształcenia. Studia każdego stopnia oraz studia podyplomowe odbywające się za pomocą narzędzi internetowych, pozwalają zaoszczędzić czas, który normalnie przeznaczylibyśmy na dojazdy. Nie mówimy tu tylko o transporcie pociągiem, autobusem czy autem (doliczmy stanie w korkach), a o tak zwanych dziurach w planie zajęć. Wielu studentów narzeka na za długie przerwy, które tylko sztucznie rozciągają dzień. Jeśli takie okienka się skumulują, zamiast kończyć dzień na uczelni w godzinach popołudniowych, nie raz trzeba siedzieć do wieczora. Studia online znacznie ułatwiają sprawę. To my decydujemy, ile czasu poświęcimy na zajęcia oraz jak rozłożymy je sobie w ciągu dnia.

Studia online a oszczędność pieniędzy

Kolejna korzyść, tym razem łącząca się z drugą zaletą. Czas i pieniądze idą tu ze sobą w parze. Bywa, że studia wymagają od nas przeprowadzki, niekiedy na drugi koniec Polski. Wyobraźmy sobie tę sytuację: właśnie się urządziliśmy, pracujemy, poznaliśmy ciekawe osoby, ale też marzymy o pogłębianiu swojej wiedzy na przykład na studiach podyplomowych. Pech chciał, że jedyna uczelnia oferująca interesujący nas kierunek znajduje się w bardzo odległym mieście. Czy stać nas na przeprowadzkę albo na dojazdy? Dla takich osób studia online mogą okazać się jedyną możliwością rozwoju osobistego, pogłębiania swojej wiedzy i nabycia nowych umiejętności. Otrzymują dostęp do bazy wiedzy, jednocześnie nie wychodząc z domu.

Ogłoszenia
Zielony Ogród