Już wkrótce ostrzeszowscy strażnicy miejscy powiększą grono użytkowników elektromobilności. Wysłużony samochód spalinowy, którym poruszali się do tej pory, zostanie w przyszłym roku zastąpiony przez nowego „elektryka” marki Citroen.

Ogłoszenia
Stolarz Lempert

Na jego zakup i doposażenie zabezpieczono w budżecie gminy 174.000 zł. Ma to ścisły związek z faktem, że dzięki dofinansowaniu z Polskiego Ładu na Urzędzie Miasta i Gminy zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne, co pozwoli na zasilanie pojazdu prądem własnej produkcji. Dodatkowo samorząd ubiegał się będzie o wsparcie samego zakupu z programu „Mój Elektryk”.

Dopiero po zakupie samochodu, posiadając fizycznie fakturę przedsiębiorca, samorząd lub osoba fizyczna może złożyć wniosek o dofinansowanie poprzez stronę Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Wtedy następuje jego rozpatrzenie i zwrot środków w kwocie 27.000 złotych – wyjaśnia komendant Straży Miejskiej Sławomir Grzegorowski.

Aby otrzymać pieniądze z programu „Mój Elektryk” wystarczy spełnić wymogi formalne i prawidłowo napisać wniosek. Wnioskodawcom nie są stawiane dodatkowe wymagania. Przetarg na dostarczenie samochodu został już rozstrzygnięty. W momencie jego pojawienia się w Ostrzeszowie, poprzednik będzie mógł zatem przejść na zasłużoną emeryturę.

Chociażby w poprzednim roku już tyle razy ulegał awarii, że koszt naprawy zaczyna już przewyższać jego wartość – przekonuje burmistrz Patryk Jędrowiak. – A spodziewając się tego, że ustawa o elektromobilności, która nakłada na większe samorządy i spółki komunalne obowiązek posiadania pojazdów elektrycznych, zaraz obejmie też małe miasta, robimy krok wyprzedzający. Skoro będziemy mieć własną energię, lepiej już zabezpieczyć się w pojazd. A że samochód Straży Miejskiej zużywa najwięcej paliwa ze wszystkich naszych samochodów, więc jeżeli będzie on elektryczny, drastycznie zmniejszą się koszty użytkowania.

Ze względu na kłopoty z dostępnością nowych samochodów, oczekiwanie na pojazd potrwa jeszcze kilka miesięcy. Komendant Grzegorowski przewiduje, że stanie w garażu w pierwszym kwartale przyszłego roku. Trudno wskazać jednak konkretną datę. Zgodnie z wymaganiami zawartymi w ogłoszeniu dotyczącym przetargu na zakup „elektryka”, ma być on wyposażony m.in. w energooszczędna pompę ciepła do ogrzewania oraz naścienną ładowarkę trójfazową 11 Kwh. ŁŚ

Ogłoszenia
J3M