Szkolenie spadochronowe planowaliśmy już w ubiegłym roku. Niestety, wtedy nie udało się nam zrealizować tego zamierzenia. Jak mówi komendant 1 Szczepu phm. Mariusz Ciechanowski oraz RM dh HO Jacek Sikora „chcieć to móc”, a trudności są po to, żeby je pokonać. Tak się stało.

Ogłoszenia
Instal Grunt

W dniach 10-12 lipca  sześciu harcerzy z 3 WDH im. Powstańców Wlkp. w Mikstacie pojechało naszym busikiem ,,Karasiem” na lotnisko do Świebodzic, by przeżyć niezwykłą przygodę. Tu, wraz z kolegami komendanta szczepu, którzy są  żołnierzami WOT uczestniczyli w szkoleniu spadochronowym. Nasza ekipa to dh Mariusz Ciechanowski, dh Jacek Sikora, dh Kamil Klimaszewski, dh Mateusz Gabryś, dh Szymon Bigdowski  i najmłodsza dh. Kalina Graf, która ma 13 lat, ale sercem i hartem ducha przewyższa niejedną dorosłą osobę.

W pierwszym dniu szkolenia wszyscy pilnie uczyli się teorii oraz ćwiczyli zachowanie w sytuacjach awaryjnych, które mogły się wydarzyć w powietrzu, a tam można liczyć tylko na swoje umiejętności. Całe szkolenie teoretyczne i praktyczne na ziemi kończył egzamin pisemny  dopuszczający  do skoków. Kolejne dwa dni to już skoki z samolotu PZL 104 Wilga oddawane z wysokości 1000 m. Wszyscy oddali po trzy skoki i zgodnie z tradycją na koniec dostąpili ,,Laszowania”, czyli pasowania na skoczka i tym samym wstąpili w elitarny krąg Skoczków Spadochronowych. Każdy otrzymał swój własny dziennik skoków z potwierdzeniem już wykonanych.

Skoki odbywały się na spadochronach szkolnych typu MARS 330 i 291.  Harcerze z Mikstatu zrobili też pierwszy krok do uzyskania oficjalnego znaku spadochronowego ZHP, który już niedługo będą z dumą nosić nad krzyżem harcerskim na swoich harcerskich mundurach. Niektórzy harcerze z tej grupy mają już za sobą  kurs płetwonurka i międzynarodowe uprawnienia do nurkowania na głębokość do 20 m. Tym sposobem drużyny  1 Szczepu ZHP Ziemi Mikstackiej z Mikstatu, Bukownicy i Ostrzeszowa wyrastają w naszym hufcu na drużyny specjalnościowe, a tych w całym ZHP jest naprawdę niewiele.

W lipcu zaczynamy kolejny kurs płetwonurkowy oraz kurs na patent sternika. Szczep  posiada własną żaglówkę klasy Omega  i właśnie na niej nasi przyjaciele z Ostrzeszowskiego Klubu Żeglarskiego Orion będą nas szkolić. Mimo utrudnień  spowodowanych Covid-19 nie poddajemy się i działamy przestrzegając zaleceń, które spływają z kwatery głównej ZHP w Warszawie. Kolejny kurs spadochronowy zaplanowany jest na październik. Teraz przed  nami kolejne wyzwania. W najbliższą niedzielę organizujemy uroczyste zakończenie Roku Harcerskiego w naszym 1 Szczepie ZHP Ziemi Mikstackiej im. Powstańców Wlkp.

Pozdrawiamy serdecznie wszystkich sympatyków harcerstwa i skautingu. Zapraszamy  do wstępowania w nasze szeregi, bo sami widzicie, że w naszych drużynach  cały czas coś się dzieje.

Zapraszamy na stronę facebookową naszego Szczepu: 1 Szczep ZHP Ziemi Mikstackiej im. Powstańców Wielkopolskich

Można tam zobaczyć wszystkie nasze działania.

Do zobaczenia na szlaku harcerskich przygód, które będą czekać na Was.

Czuwaj !!!

Zespół Promocji

1 Szczepu ZHP Ziemi Mikstackiej

im. Powstańców Wlkp.

Ogłoszenia
J3M