Do realizacji swojego najnowszego projektu przystąpił właśnie Andrzej Moś, pochodzący z Ostrzeszowa reżyser filmów dokumentalnych. Tym razem postanowił przypomnieć, co działo się w jego rodzinnym mieście w okresie hitlerowskiej okupacji. Jeszcze w tym roku premierę mają mieć notacje filmowe zatytułowane „Ostrzeszów – Miasto za drutami 1939-1945”.

Ogłoszenia
Instal Grunt

Na realizację tego przedsięwzięcia Ostrzeszowskie Centrum Kultury pozyskało dofinansowanie wynoszące 14.000 złotych w ramach XII edycji Programu „Patriotyzm jutra”, organizowanego przez Muzeum Historii Polski.

-Bohaterowie, uczestnicy i świadkowie tej historii są już osobami w podeszłym wieku, więc biorąc to pod uwagę, zdecydowaliśmy się na tzw. notacje filmowe czy notacje historyczne – wyjaśnia A. Moś. – Jest to forma filmowa tak nazywana w języku dokumentalistów. Często tak się robi, żeby jakaś historia nie umknęła. Z tego może powstać film, a gdyby nie daj Boże nie powstał to pozostaje taki szkic, relacje osób, które mogą o tym temacie opowiedzieć.

W założeniu projekt będzie dokumentował i popularyzował w Polsce i za granicą historię okupacji w Ostrzeszowie, kiedy działał tu obóz filtracyjny, później stalag, w którym przebywali jeńcy polscy i alianccy, a wreszcie Offlag XXIC dla oficerów norweskich. Ma też ukazać rozmiar pomocy udzielanej więźniom przez mieszkańców. Głównym elementem będą wspomnienia ludzi, którzy pamiętają ten trudny czas.

-To będzie pan Marek Cieplik, który był tutaj w Ostrzeszowie jako młody człowiek. Pracował na miejscowej stacji i był świadkiem rozładunku darów z Czerwonego Krzyża czy od rodzin, które przychodziły z Norwegii dla Jeńców. Będzie pan Stawski, który też jako młody człowiek, kilkunastoletni pracował jako uczeń elektryka i miał dostęp do obiektów obozowych. Tam trzeba było wejść, coś sprawdzić czy zreperować. – zapowiada reżyser.

Swoją wiedzą pozyskaną od osób, których już niestety nie ma wśród nas, podzieli się też kierownik Muzeum Regionalnego w Ostrzeszowie Mirosława Rzepecka, a głosem młodego pokolenia będzie autorka pracy magisterskiej poświęconej życiu artystycznemu, a zwłaszcza teatralnemu w Offlagu XXIC. Nagrania rozmów będą trwały do końca wakacji. Później powstanie scenariusz, a premiera dokumentu planowana jest na pierwszą połowę grudnia tego roku. Notacje zawierające również wiele archiwalnych, często unikatowych zdjęć zapisane zostaną na płytach, przede wszystkim z myślą o muzeach i szkołach, a także dostępne będą zupełnie za darmo w Internecie, m.in. na stronie internetowej Ostrzeszowskiego Centrum Kultury. Marzeniem A. Mosia jest to, aby w przyszłości notacje rozwinęły się i przekształciły w pełnometrażowy film dokumentalny.

Andrzej Moś

Urodził się 20 sierpnia 1952 roku w Ostrowie Wielkopolskim. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu (1975) oraz Wyższego Studium Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej w PWSFTiTV w Łodzi (1977). W latach 1977-1980 zatrudniony w Przedsiębiorstwie Realizacji Filmów „Zespoły Filmowe” w Warszawie jako asystent kierownika produkcji i kierownik planu przy produkcji telewizyjnych i kinowych filmów fabularnych. Dziennikarz i fotoreporter regionalnego tygodnika „Przegląd Koniński”; instruktor, a następnie kierownik Działu Fotografii i Filmu w Wojewódzkim Domu Kultury w Koninie. Współorganizator Przeglądów Twórczości „Żyją wśród nas” poświęconych osobom niepełnosprawnym. Dziennikarz tygodnika regionalnego „Nasz głos”, wydawanej w Koninie, pierwszej niezależnej, prywatnej gazety w Wielkopolsce. Od 1988 r. instruktor ds. filmu w Konińskim Domu Kultury. W latach 2003-2011 operator i realizator TV programów Telewizji Samorządowej. Scenarzysta, reżyser i operator, mający na swoim koncie m.in. filmy „Antoni Serbeński – wiosna, maj…” (2008) i „Stanisław Czernik. Pisarz autentyczny” (2013).

Ogłoszenia
Zielony Ogród