Samochody ciężarowe bardzo często stanowią ważny element floty firmowych pojazdów. W tym tekście opowiemy Ci, jak zabrać się do ubezpieczenia tego typu samochodów.

Ogłoszenia
Stolarz Lempert

Zanim zaczniemy

Pamiętaj, że zwykła polisa w przypadku samochodu ciężarowego, który jest silnie eksploatowany, może nie wystarczyć. Właśnie dlatego powinieneś zastanowić się nad wykupieniem ubezpieczenia od awarii samochodu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat takiego ubezpieczenia, czytaj dalej na: https://najtaniejuagenta.pl/ubezpieczenie-od-awarii-samochodu/.

Samochód ciężarowy, czyli jaki?

Każdy ubezpieczyciel będzie chciał, byś przed podpisaniem umowy określił jasno parametry samochodu, który chcesz objąć ochroną. Towarzystwa ubezpieczeniowe rozdzielają samochody ciężarowe, ze względu na ryzyko, na dwa rodzaje:

  • pojazdy dostawcze do 3,5 tony – ubezpieczyciele traktują je tak samo, jak samochody osobowe. Jeśli więc chcesz ubezpieczyć standardowego busa, będziesz mógł skorzystać z ofert przeznaczonych dla kierowców pojazdów osobowych. Pamiętaj tylko, że masa całkowita nie może przekraczać 3,5 tony a ładowność 800 kg. Firmy nie chcą również obejmować ochroną aut starszych niż 6 lat.
  • pojazdy powyżej 3,5 tony – w przypadku tego typu pojazdów bardzo często można odnieść wrażenie, że ubezpieczyciele wręcz próbują zniechęcić klienta do ubezpieczenia. Zazwyczaj robią to poprzez oferowanie zaporowej stawki. Oczywiście nie jest to reguła, ale powinieneś mieć na uwadze, że tego typu sytuacja może Cię spotkać.

Ubezpieczenie ciężarówki online – czy można je kupić?

Zasadniczo tak, ale wiele zależy, do jakich celów będzie służył Ci ubezpieczany pojazd. Jeśli auto nie przekracza 3,5 tony i dojeżdżasz nim do pracy, to znaczy, że będziesz mógł bez problemu kupić polisę online. Z kolei w przypadki, gdy pojazd przekracza 3,5 tony i wykorzystujesz go do celów zarobkowych (kurier, nauka jazdy, wynajem itp.), będziesz musiał zgłosić się bezpośrednio do towarzystwa, w którym chcesz wykupić ochronę. Wynika to z konieczności stworzenia indywidualnej oferty pod potrzeby konkretnego klienta.

Co wpływa na koszt ubezpieczenia ciężarówki?

Ubezpieczyciele nie będą zainteresowani jedynie marką i modelem pojazdu. Zapytają Cię na pewno o typ nadwozia, pojemność silnika, rok produkcji oraz aktualny przebieg. Istotne okaże się również: miejsce parkowania, ilość zabezpieczeń antykradzieżowych, planowany przebieg, miejsce eksploatacji samochodu ciężarowego.

Oprócz danych o pojeździe będziesz musiał podać też informacje o sobie. Firma z pewnością będzie zainteresowana: wiekiem, stanem cywilnym, dzietnością, zawodem, miejscem zamieszkania, historią ubezpieczeniową.

Brak OC ciężarówki – co wtedy?

OC jest polisą obowiązkową niezależnie od tego, czy jeździsz samochodem osobowym, czy ciężarowym. Brak ważnego ubezpieczenia skutkuje nałożeniem na kierowcę kary finansowej, której wysokość jest ściśle zależna od aktualnej płacy minimalnej oraz okresu, w jaki pojazd nie był objęty ochroną. W roku 2021 stawki za brak OC dla ciężarówki prezentują się następująco:

  • do 3 dni – 1680 zł,
  • od 4 do 14 dni – 4200 zł,
  • powyżej 14 dni – 8400 zł.

Dowiedz się więcej

Jeśli zależy Ci na ubezpieczeniu ciężarówki dobrze dopasowanym do Twoich potrzeb, powinieneś zajrzeć tą porównywarkę OC: https://najtaniejuagenta.pl/. Znajdziesz na niej najważniejsze informacje o zakupie polisy online oraz procedurach, jakie czekają na Ciebie przy zaopatrywaniu się w OC. Nie czekaj i zainwestuj w ochronę pojazdu już dzisiaj.

Ogłoszenia
J3M