Nasza planeta jest w coraz gorszym stanie, a przyczyną tego stanu rzeczy w dużym zakresie jest zanieczyszczenie, które powodują ludzie. Zaliczają się do nich plastikowe twory różnego rodzaju – w tym butelki. Z tego powodu warto zainteresować się butelką wielokrotnego użytku. To rozwiązanie ma wiele zalet, jest trwalsze i znacznie bardziej ekologiczne niż butelki plastikowe.

Butelka wielokrotnego użytku – po co?

Każdego dnia miliony butelek PET opuszczają linie produkcyjne na całym świecie, aby trafić do sklepów, domów, na śmietnik, aż w końcu tylko mała część z nich zostanie poddana recyklingowi – większość niestety będzie rozkładała się długie lata, zanieczyszczając planetę. Oczywiście nie chodzi o to, aby używać butelek PET wiele razy, gdyż po jakimś czasie wydzielają one substancje, które są niezwykle szkodliwe dla zdrowia.

Ogłoszenia
Wawrzyniak reklama

Jest wiele stron, które pomogą nam w znalezieniu odpowiedniej butelki, która posłuży nam na długi czas – butelka na wodę – e-horyzont.pl. Człowiek potrzebuje średnio 2-2,5 litra wody dziennie, aby jego organizm pracował poprawnie. Jednak są sytuacje, kiedy potrzebujemy jej więcej. Najczęściej jest to jakikolwiek rodzaj wysiłku fizycznego, gdyż tracimy wtedy pokłady H2O w ciele. Butelka jednorazowa jest tak naprawdę zawsze z nami – możemy ją zabrać w góry, na trening do siłowni, czy po prostu przez nasz cały dzień. Nawet w domu może być przydatna, gdyż pomaga nam kontrolować to, ile wody wypiliśmy i ile jeszcze potrzebujemy. Jest to kluczowe, gdy pracujemy w domu, gdyż nawet mały niedobór wody obniża naszą koncentrację i inne zdolności kognitywne.

Jaki materiał butelki wybrać?

Na rynku znajdziemy bidony, które wykonane zostały z przeróżnych materiałów. Każdy ma swoje wady i zalety. Przyjrzyjmy się dwóm z nich.

Butelki wykonane z metalu

Bardzo często spotykane butelki – najczęściej wykonane ze stali nierdzewnej bądź aluminium. Główną zaletą takich butelek jest trwałość i szczelność. Z wad, które się od razu rzucają w oczy, można wymienić brak przezroczystości materiału, jak i fakt, że są często dość ciężkie. Warto też wiedzieć, że woda nie powinna mieć bezpośredniego, długotrwałego kontaktu z wodą, a więc warto wybierać butelki aluminiowe, które mają dodatkową powłokę na sobie.

Butelki wykonane z tritanu

Dobrym przykładek będzie tutaj butelka wielorazowa na sklep.jack-wolfskin.pl. Jest ona niezwykle lekka, szczególnie porównując ją do odpowiedników metalowych. Jest odporna na różnego rodzaju temperatury – od wysokich, po niskie. Jest również przezroczysta, więc dokładnie widać, ile zostało wody w pojemniku. Butelki te są również bardzo trwałe i odporne na wgniecenia.

Skąd czerpać wodę?

Tutaj rozwiązaniem są butelki, które mają wbudowaną funkcję filtracyjną. Dobry filtr redukuje do 99,99% bakterii i drobnoustrojów, które mogłoby być dla nas groźne. Oczywiście najlepiej czerpać wodę z miejsc, które są do tego przeznaczone, ale z dobrą butelką filtracyjną możemy pokusić się nawet o picie wody ze strumieni, które mijamy podczas wędrówek górskich.

Jak widać, butelka wielokrotnego użytku jest nie tylko niezwykle ekologiczna, jak i poręczna i przydatna dla każdego. Jest to świetny sposób na zapewnienie odpowiedniego nawodnienia organizmu.

Ogłoszenia
Zielony Ogród