Zakup mieszkania zawsze jest ważnym wydarzeniem. Jednak w przypadku młodych par to prawdziwy krok milowy, który wiąże się z wieloma formalnościami, ale też stresem. Jak to wygląda w naszym mieście?

Ogłoszenia
Stolarz Lempert

Dzięki nowym rozwiązaniom dotyczącym finansowania kredytów coraz więcej młodych par może pozwolić sobie na zakup własnego mieszkania. Istnieje kilka programów, które to ułatwiają, dlatego też każdy może zrealizować marzenie o osiedleniu się we Wrocławiu. Od czego jednak zacząć, co wziąć pod uwagę i jakie nieruchomości wybierać? Wyjaśniamy to w kolejnych akapitach.

Jak wygląda sytuacja mieszkaniowa we Wrocławiu?

Nasze miasto cieszy się popularnością. Przyjeżdżają do nas nie tylko turyści, ale również młodzi ludzie, którzy często wiążą się z Wrocławiem na stałe.Studiują, znajdują pracę, zakładają rodzinę i kupują mieszkania (w dowolnej kolejności). Młodych interesuje więc sytuacja na rynku mieszkaniowym – ta wygląda dość optymistycznie.

Według danych wrocławskiego oddziału Głównego Urzędu Statystycznego od stycznia do października 2023 roku w naszym mieście oddano do użytku 7 154 mieszkania i rozpoczęto budowę kolejnych 5425 lokali mieszkalnych. Do tego dochodzi również rynek wtórny. W portalu gethome.pl znajdziemy aż 2 357 ofert takich mieszkań o powierzchni od 13 m2 do 639 m2 (stan na listopad 2023 roku). Pierwsze własne lokum zwykle jest mniejsze – pary dosyć często decydują się na kawalerkę.Jednopokojowe mieszkanie jest bardziej przystępne finansowo, a mając pomysł, mogą się w nim wygodnie urządzić dwie osoby.

Rozpoczęcie procesu zakupu mieszkania

Pierwszym krokiem na drodze do własnego mieszkania powinno być określenie swoich potrzeb, a także rozpoznanie rynku. To ważne, by od razu dokładnie to sprecyzować, ponieważ pozwoli to zawęzić krąg poszukiwań w portalach z ofertami nieruchomości – na przykład tylko do kawalerek na sprzedaż we Wrocławiu na GetHome

Warto uwzględnić nie tylko cenę mieszkania, ale też koszty związane z jego urządzeniem, opłatami notarialnymi i podatkami. Dobrym pomysłem jest konsultacja z doradcą finansowym, który pomoże ocenić zdolność kredytową i doradzi, jak najlepiej zagospodarować dostępne środki. Dobrze jest mieć także przygotowany wstępny kosztorys.

Znaczenie lokalizacji

Wrocław zachwyca swoją różnorodnością. Każda dzielnica ma swój niepowtarzalny charakter i zalety. Wybór lokalizacji powinien być zależny od indywidualnych potrzeb i stylu życia. Warto rozważyć takie czynniki jak bliskość miejsca pracy, dostęp do transportu publicznego, szkół, sklepów czy terenów zielonych. 

Jeśli weźmiemy pod uwagę powyższe czynniki, dobrą lokalizacją pierwszego mieszkania okażą się Krzyki. Do atutów tej dzielnicy na pewno zalicza się sąsiedztwo z centrum, dobry dojazd do innych części miasta, tereny zielone, kina, teatry. Mieści się tu również wiele kompleksów biurowych i mieszkaniowych ze słynnym Sky Tower na czele. Stąd też Krzyki cieszą zainteresowaniem nie tylko kupujących, ale i wynajmujących. Wiele ogłoszeń w portalu GetHome o wynajmie mieszkań we Wrocławiu dotyczy właśnie tej części miasta.

Poszukiwanie idealnego mieszkania

Podczas poszukiwania idealnego mieszkania bardzo ważne jest ustalenie kryteriów, które są najważniejsze.Należy zastanowić się nad standardem wykończenia oraz dodatkowymi udogodnieniami, takimi jak balkon, ogródek lub  miejsce parkingowe.Może to bowiem wpłynąć do ostateczną cenę nieruchomości. Ważne jest, aby nie zapominać o kwestiach technicznych, takich jak stan instalacji elektrycznej i hydraulicznej – dotyczy to przede wszystkim mieszkań z rynku wtórnego.

Bezpieczeństwo transakcji to podstawa. Przed podpisaniem umowy trzeba sprawdzić stan prawny nieruchomości, historię budynku, a także to czy mieszkanie nie jest obciążone hipoteką.

Jak sfinansować zakup pierwszego mieszkania?

Dla większości młodych kupujących koniecznością jest skorzystanie z kredytu hipotecznego. Dlatego też wybór oferty kredytowej powinien być dobrze przemyślany. Warto porównać propozycje różnych banków pod kątem oprocentowania, wysokości rat, oraz dodatkowych opłat. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doradcy kredytowego.

Warto też zorientować się w dostępnych programach wspierających zakup pierwszego mieszkania. Obecnie na topie jest „Bezpieczny kredyt 2 procent”. Pod koniec listopada br. Ministerstwo Rozwoju i Technologii informowało, że liczba wniosków przekroczyła 86 tysięcy! Kredytów udzielono jednak mniej – do 16 listopada 2023 roku zawarto nieco ponad 37 tysięcy umów kredytowych. Warto zapoznać się też z innymi rządowymi programami, takimi jak „Mieszkanie bez wkładu własnego” (działa do 2030 roku).

Co trzeba wiedzieć o zakupie pierwszego mieszkania?

Zakup pierwszego mieszkania – nie tylko w naszym mieście – to wyzwanie. Jednak dzięki odpowiedniemu przygotowaniu może stać się dobrze wspominanym doświadczeniem. Ważne jest, aby dokładnie analizować swoje finanse, a także wybierać lokum zgodnie z ustalonymi kryteriami. Dopasowane do potrzeb oferty znajdują się w portalu GetHome. Skorzystanie z niego pozwoli zaoszczędzić czas i energię, która będzie potrzebna na kolejnych etapach. Pozwoli to stworzyć pierwszą własną, bezpieczną przystań.

źródło: https://gethome.pl/

Ogłoszenia
J3M