W nadchodzącym okresie, w ciszy i zadumie, wielu z nas odda się atmosferze dnia Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Nie zapominajmy jednak, że są osoby, które będą chciały wykorzystać nasze roztargnienie i brak uwagi, jako okazję do przestępstwa. Pomimo trwającego stanu epidemii, należy spodziewać się wzmożonego ruchu samochodów, a w okolicach cmentarzy również pieszych i rowerzystów. Zmienna, jesienna pogoda także niekorzystnie wpływa na warunki podróżowania, w tym widoczność i bezpieczeństwo na drodze.

Ogłoszenia
Stolarz Lempert

Aby dni zadumy i pamięci o zmarłych przebiegały spokojnie, kierując się troską o Państwa bezpieczeństwo, apelujemy o zachowanie szczególnej uwagi i przestrzeganie kilku ważnych zasad.

Jeżeli zdecydujemy się na podróż, pomyślmy o prawidłowym zabezpieczeniu swojego mieszkania przed włamaniem. Sprawdźmy czy wszystkie kurki z gazem, wodą są zakręcone,  piecyki elektryczne wyłączone. Przed wyjściem zamknijmy okna i drzwi, pamiętajmy również o zamknięciu okien dachowych czy piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych. W przypadku, gdy posiadamy alarm, pamiętajmy o jego włączeniu. Możemy również poprosić zaufanego sąsiada, by zwrócił uwagę na nasz dom czy mieszkanie, a w razie zauważenia czegoś niepokojącego, natychmiast nas o tym powiadomił.

Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, o ile jest to możliwe, większych kwot pieniędzy. Niezbędną ilość gotówki, schowajmy wraz z innymi cennymi przedmiotami, takimi jak telefon czy dokumenty w wewnętrznej kieszeni ubrania. Warto mieć odliczoną na zakupy kwotę pieniędzy i trzymać ją w innym miejscu niż portfel i dokumenty.

Szczególną czujność powinniśmy zachować podczas korzystania z komunikacji publicznej, zwłaszcza przy wsiadaniu i wysiadaniu. Pamiętajmy o tym, żeby torebki, plecaki, saszetki były zamknięte i najlepiej obrócone zapięciem do ciała.

Robiąc porządki na grobach i wokół nich oraz zapalając znicze, pamiętajmy, żeby nie zostawiać torebki, plecaka, saszetki bez nadzoru. Dobrze jest, gdy ktoś bliski lub znajomy może nam towarzyszyć na cmentarzu. Mamy wtedy większą możliwość przypilnowania naszych rzeczy osobistych.

Szczególną uwagę zwracajmy również na dzieci. Zadbajmy, aby dziecko posiadające telefon komórkowy pod hasłem ICE miało wpisany numer telefonu swojego rodzica lub opiekuna. Małe dzieci wyposażmy w kartkę z danymi kontaktowymi do rodzica lub opiekuna. Przypomnijmy najmłodszym, że w trudnych sytuacjach, np. jeśli się zgubią, zawsze mogą uzyskać pomoc od przedstawicieli służb mundurowych: policjanta, strażnika miejskiego, czy strażaka.

Musimy pamiętać, że święta, które mamy przed sobą: Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, to jedno z trzech świąt w Kościele katolickim w Polsce, które skupia najwięcej ludzi i rodzin wokół siebie, dlatego apelujemy również o indywidualne odwiedzanie cmentarzy i rozkładanie w czasie odwiedzin grobów swoich bliskich.

Jak co roku w okolicach dnia Wszystkich Świętych na ulicach pojawią się dodatkowe policyjne patrole, które nie tylko będą dbały o nasze bezpieczeństwo, ale także służyły pomocą. Dlatego stosujmy się do poleceń i wskazówek wydawanych przez policjantów lub innych funkcjonariuszy pełniących służbę w rejonach cmentarzy. Warto pamiętać, że nasze bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy również od nas samych. BPREW / BRD KGP

fot. sxc.hu

Ogłoszenia
J3M