1 miliard złotych dodatkowych środków przeznaczył już Wielkopolski NFZ na przeciwdziałanie i walkę z koronawirusem – wynika z informacji, do których dotarli dziennikarze Radia SUD.

Z naszych analiz finansowych wynika, że szpitale wręcz zyskują na tej sytuacji. Tak jest m.in. w Kępnie i Ostrzeszowie – powiedziała medium Marta Żbikowska-Cieśla, rzecznik prasowy NFZ Poznań.

Ostrzeszowskie Centrum Zdrowia za utworzenie i leczenie pacjentów na oddziale covidowym otrzymało blisko 11 mln zł. Ponad 2,8 mln zł z tej kwoty stanowi tzw. ryczałt za „gotowość do udzielania świadczeń”, który jest wypłacany niezależnie od ilości pacjentów. Hospitalizacje oraz dodatkowe koszty (m.in. za szczepienia, testy, transport) to z kolei ponad 4,6 mln zł, a na dodatkowe wynagrodzenia personelu covidowego OCZ otrzymało 3,3 mln zł. Przypomnijmy, dodatek dla personelu medycznego wynosi aktualnie 100% wynagrodzenia wynikającego z umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej. Jednocześnie maksymalna kwota tego dodatku nie może być wyższa niż 15 tys. zł.

Spory zastrzyk gotówki otrzymał również szpital w Kępnie, chodzi o ponad 6,6 mln zł.  – Ponad 1,6 mln zł tego budżetu to otrzymany ryczałt za tzw. „gotowość”, a ponad 3,2 mln zł to środki za hospitalizacje, leczenie i poniesione koszty. Ponad 2,8 mln zł to kwota przeznaczona na dodatkowe wynagrodzenie personelu medycznego zaangażowanego w leczenie pacjentów z Covid-19 – informują dziennikarze.

To jednak nie jedyne  wsparcie, jakie w ostatnim czasie trafiło do szpitali. Zarówno placówka w Kępnie, jak i Ostrzeszowie otrzymały niezbędny sprzęt oraz środki ochrony osobistej za pośrednictwem wojewody wielkopolskiego z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Do tej pory do Kępna trafiły materiały wartości 2,4 mln zł, a do Ostrzeszowa 1,7 mln zł.  RED