Instagram jest jednym z największych mediów społecznościowych, przez co konkurencja na nim jest ogromna. Jeśli zależy nam na tym, żeby w jakiś sposób wybić swój profil, to ważne jest, żeby korzystać z wszystkich narzędzi, jakie udostępnia nam ta platforma. Dlatego teraz omówimy, czym są rolki i czy warto z nich korzystać.

Czym są rolki na Instagramie?

Media społecznościowe muszą nadążać za młodszymi pokoleniami, poprzez ciągłe aktualizowanie ich zawartości. Dlatego niedziwne jest, że po sukcesie TikToka, Instagram wprowadził tak zwane rolki. Ogólne założenie jest bardzo podobne do materiałów, jakie są publikowane się na TikToku. Rolka jest więc krótkim nagraniem, bądź serią zdjęć trwającą do 90 sekund, pozwalając nam przekazać to, na co mamy ochotę.

Takie krótkie nagranie nie musi polegać na żadnych jasno sprecyzowanych zasadach (dopóki nie łamie zasad Instagrama!). Możemy w tym krótkim materiale wyrazić po prostu to, co siedzi nam w głowie albo jakąś sytuację z życia. Dzięki sporej ilości filtrów i dodatków możemy dać upust swojej kreatywności, co może przyciągnąć zainteresowanie odbiorców. Do tworzenia rolek nie potrzeba żadnych wybitnych umiejętności, tylko pomysłu i chęci, więc każdy może je robić.

W jaki sposób dodać rolkę na Instagramie?

Instagram dba o to, żeby wszystko było intuicyjne, więc bardzo szybko nauczysz się, jak nakręcić swoją własną rolkę. Najpierw na głównym ekranie aplikacji znajdź plusik, który znajduje się w prawym górnym rogu. Po kliknięciu pojawią nam się różne opcje dodawania treści, gdzie na samej górze znajdziesz rolkę. Wybranie tej opcji spowoduje, że będziemy mogli zacząć nagrywać i tworzyć to, na co mamy ochotę. Jest jeszcze druga prostsza opcja, która pozwala nam na szybsze nakręcenie rolki. Na dolnym pasku możemy na samym środku znaleźć symbol odtwarzacza, który przeniesie nas do rolek. Gdy wyświetlą nam się rolki (uwaga, żeby się nie wciągnąć!) możemy kliknąć ikonkę aparatu w prawym górnym rogu, co przekieruje nas do kreatora rolek. Potem pozostaje wybrać materiały i je opublikować.

Jakie narzędzia możemy wykorzystywać na Instagramie do kręcenia rolek?

Jeśli skończymy wybierać zdjęcia albo nagrania, to jeszcze nie musi się tutaj kończyć nasza przygoda z przygotowywaniem materiału. Instagram dba o to, żeby każdy mógł tworzyć treści, którymi będzie chciał się dzielić. Dlatego tworząc rolkę mamy do wyboru filtry i różne opcje. Bardzo ciekawą opcją jest możliwość skopiowania filtru z innej rolki, która nam się podobała. W ten sposób możemy zachować pewną estetyką i stworzyć na jej podobieństwo unikatowy materiał. Inną ciekawą opcją jest green screen, który pozwala nam na wklejenie nas na film, co może się przydać np. jeśli zajmujemy się komentowaniem filmów. Czymś, co przyciąga uwagę i jest łatwe do dodania, to muzyka w tle. W kreatorze rolek w lewym rogu mamy znaczek nutki, gdzie możemy wybrać piosenkę, która będzie odtwarzana wraz z naszą rolką. Dodatkowo możemy zmieniać tempo odtwarzania materiałów oraz układ, w jakim rolka będzie odtwarzana, a to wszystko znajduje się po lewej stronie kreatora pod nutką.

Po co nagrywać rolki na Instagramie?

Niezależnie od tego, co chcemy osiągnąć, czy to sprzedaż produktów, promowanie wydarzenia, czy po prostu rozwijanie profilu prywatnej osoby, rolka może nam bardzo pomóc. Przede wszystkim ze względu na lekką formę przekazu, ludzie oglądają dużo rolek, przez co mogą trafić na nas. Jeśli nasza rolka będzie interesująca to osoba może przyjść i zobaczyć więcej naszego contentu i zainteresować się naszym profilem. Bardzo ważna jest tutaj regularność, żebyśmy zapadli w pamięć odbiorcy.

„Rolki na Instagramie mogą zostać wykorzystane jako część kampanii marketingowej, mającej na celu zaistnienie w świadomości odbiorców. Innym celem rolek może być tworzenie materiałów, które mają ocieplać nasz wizerunek i tworzyć relacje z np. klientami. Dodawanie rolek z konwentów i wydarzeń, zadając do tego jakieś pytanie do oglądającej osoby, wpływa pozytywnie na nasz odbiór.” – komentuje specjalista ds. Instagrama z InstGrow.pl

W jaki sposób można kreatywnie wykorzystywać rolki na Instagramie?

Jeśli uda nam się zebrać sporą grupę odbiorców, to możemy traktować Instagram jako coś więcej, niż tylko medium do wrzucania zdjęć. Przede wszystkim możemy zacząć go używać jako miejsca do komunikacji z odbiorcami. Wrzucanie rolek z nowymi produktami w jakiejś ciekawej scence, zakomunikowanie przez kogoś czym się akurat zajmujemy albo nagrania z usługi, którą oferujemy. Jeśli będziemy tylko kreatywni, to na pewno stworzymy coś, co przyciągnie uwagę odbiorców. Jeśli np. jesteśmy studiem masażu, to możemy stworzyć rolkę z sesji masażu i być może jeśli ktoś ją akurat obejrzy, to rozważy naszą ofertę. Jednak co ważne, jeśli ktoś zobaczy naszą rolkę i się nią zainteresuje, to przynajmniej będzie nas już kojarzyć.

Podsumowanie

Instagram jest współcześnie używany codziennie przez 500 mln osób, przez co jest to miejsce, gdzie nie może nas zabraknąć. Jeśli zależy Ci na zwiększeniu swoich zasięgów, to rolki idealnie się do tego nadadzą. Nie tylko dzięki nim możemy tworzyć content, który będzie przyciągał uwagę, ale także jest to ciekawa możliwość komunikacji z osobami, które nas obserwują. Dlatego skoro wiesz już jak nagrać rolkę, to nie zwlekaj, być może stworzysz coś, co stanie się viralem.