Przy jednym głosie sprzeciwu radni gminy Kraszewice uchwalili budżet na 2023 rok.

Ogłoszenia
Instal Grunt

Zgodnie z podjętą uchwałą, budżet po stronie dochodów zamknął się w kwocie 31 mln 482 tys. zł, wydatki stanowią kwotę 30 mln 660 tys. zł, zaś nadwyżka stanowi kwotę 815 tys. zł. Wójt Konrad Kuświk zapewniał radnych, że jest to dokument ambitny i rozwojowy.

Budżet na 2023 rok będzie stanowił dla nas wyzwanie. Przede wszystkim stawiamy na inwestycje, dzięki pozyskanym środkom m.in. z programu Polski Ład, Urzędu Marszałkowskiego, czy innych instytucji – podkreślił.

Samorząd na inwestycje w przyszłym roku planuje wydać ponad 10 mln zł. – Co na naszą gminę Kraszewice mającą zaledwie 3,5 tysiąca mieszkańców jest to bardzo duży wydatek – zauważył Kuświk.

Jedną z priorytetowych inwestycji będzie budowa instalacji fotowoltaicznych na dachu przedszkola, szkół podstawowych, czy też budynku Urzędu Gminy. – 9 budynków na terenie gminy wyposażymy w instalacje fotowoltaiczne, aby zmniejszyć rachunki związane z zakupem energii elektrycznej – zapowiedział włodarz Kraszewic.

W planach jest też gruntowna modernizacja ul. Leśnej, która zniszczona została przez wybijające się korzenie.

Modernizację przejść ma również stadion sportowy w Kraszewicach.

Istotnym problemem dla samorządu są rosnące wydatki bieżące. – Energia elektryczna, trochę mniej obawiamy się kosztów związanych z ogrzewaniem, którego ceny trochę spadły. W większości budynków gminnych przeszliśmy na ogrzewanie pelletem. On jest dużo łatwiej dla nas dostępny, bo mamy lokalnych producentów i to stanowi duże ułatwienie. Ale jeżeli chodzi o energię elektryczną, koszty płacowe, czy koszty pozapłacowe, to stanowi dla nas spore obciążenie – nie ukrywał Kuświk. – (…) Jeżeli inflacja nadal będzie tak wysoka, to obawiamy się, że w ciągu roku możemy mieć problemy.  SM

Ogłoszenia
Zielony Ogród