O co zadbać, szukając ofert pracy dla pracownika sklepu?

Ogłoszenia
Wawrzyniak

Kiedy osoby poszukujące pracy myślą o zatrudnieniu się w handlu detalicznym, pierwszymi rzeczami, które przychodzą na myśl, mogą być stresowe sytuacje w spotkaniach z „trudnymi” klientami, przyjmowanie dostaw i uzupełnianie towarów na półkach, a także trudne boje toczone przy kasie, powiązane z dużą odpowiedzialnością za powierzoną gotówkę. Taka osoba zdaje sobie też zazwyczaj doskonale sprawę z tego, jak mogą wyglądać (przynajmniej na pierwszy rzut oka) szalone święta spędzone w marketach i wielkie wyprzedaże, które zazwyczaj gromadzą wielu zainteresowanych. Jeżeli jednak jesteśmy zdeterminowani by szukać wśród ofert z kategorii „praca dla pracownika sklepu”, warto wiedzieć o co zadbać podczas takich poszukiwań, na czym się skupić i na co uwrażliwić. Dzięki wzięciu pod uwagę tego rodzaju zmiennych będziemy mieli pewność, że zdobyta posada faktycznie spełni nasze wymagania, a korzyści i zadowolenie całkowicie zrekompensują wszelkie stresy, które mogą się z nią wiązać. W tym artykule skupimy się właśnie na docelowych działaniach prowadzących do zdobycia pracy w handlu.

Specyfika pracy w sklepie – o czym należy wiedzieć?

Zacznijmy jednak od zarysowania ogólnego obrazu tego, z czym zamierzamy się zmierzyć. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o szukaniu pracy w sklepie warto bowiem wiedzieć „z czym to się je”…

Na początek raczej oczywista konstatacja, która tak naprawdę dla nikogo nie powinna być żadnym zaskoczeniem – praca w handlu (w sklepie) nie należy do najłatwiejszych. Sklep to nie miejsce, w którym można sobie przy kawce patrzeć na leniwie przesuwające się wskazówki zegara. Tam zawsze jest co robić, a kierownictwo (nad którym z reguły też są przełożeni) z pewnością zadba o brak nudy.

Prawda jest taka, że teoria intensyfikacji pracy dowodzi, iż organizacje dążące do wysokich przychodów ze sprzedaży mogą zwiększać obciążenie swoich pracowników, aby osiągnąć cele organizacyjne. Istnieją badania wskazujące, że wpływać to może jednocześnie negatywnie na samopoczucie zatrudnionych. Wyższy poziom sprzedaży jest spowodowany głównie wzrostem popytu wśród klientów, co oznacza, że ​​wymagane jest częstsze uzupełnianie zapasów lub bardziej wydajna praca przy kasie. Oznacza to, że wraz ze wzrostem sprzedaży pracownicy muszą po prostu sprostać wyższym wymaganiom.

Niestety – praca w sklepie nie jest dla „miękiszonów” i „leniwców”, wymagane jest duże zaangażowanie w wypełniane obowiązki pracownicze. Ponadto wymagana jest zazwyczaj umiejętność współpracy w większym gronie osób. idzie za tym z kolei wysoka kultura osobista, ponieważ praca polega nie tylko na udanej współpracy z innymi, ale także na odpowiedniej reakcji na klientów. Ta praca ma charakter wybitnie usługowy, a znane powiedzenie „nasz klient – nasz pan” nie powstało przecież bez kozery!

Jakich obowiązków może się spodziewać pracownik sklepu? Tutaj lista jest naprawdę długa, zależy w dużej mierze od specyfiki danego punktu handlowego i bieżących potrzeb firmy. Z pewnością głównym zadaniem będzie sprzedaż artykułów detalicznych różnym indywidualnym klientom. Wiąże się z tym cała gama dodatkowych procedur: przygotowanie towarów do sprzedaży poprzez wystawienie ich na półki (estetyczna ekspozycja!), bieżące uzupełnianie zapasów, udzielanie klientom dodatkowych informacji na temat sprzedawanych produktów, a także bezpośrednia obsługa przy kasie. Oczywiście w zależności od wspomnianej specyfiki pracy w danej firmie i stanowiska zatrudnienia, obowiązki te mogą być łączone lub rozdzielane. Przykładowo zatrudnieni w sklepie na stanowisku magazynierów, będą musieli skupić się raczej na obsłudze przestrzeni magazynowej – przyjmować dostawy towarów, rejestrować je na stan i składować w miejscach do tego przeznaczonych.

Co brać pod uwagę poszukując pracy w handlu?

Przejdziemy teraz do meritum, czyli wyliczenia i charakterystyki kilku ważnych czynników, które brać należy pod uwagę, szukając pracy w sklepie.

Wielu właścicieli sklepów spodziewa się, a nawet wymaga pełnej elastyczności jeżeli chodzi o godziny pracy i zatrudnienie o różnej porze dnia i nocy (inwentury). Wiadomo jednak, że nie zawsze musi to iść w parze z organizacją naszego własnego życia. Dotyczy to zwłaszcza rodziców, którzy opiekują się małymi dziećmi. Ideałem w tym wypadku byłby harmonogram pracy, który jest wygodny zarówno dla firmy, jak i dla pracowników. Niestety rzeczywistość nie zawsze wygląda tak różowo. Ubiegając się o pracę w handlu detalicznym, warto zatem poinformować firmę o swoich regularnych i dostępnych godzinach oraz ważnych dniach, w których potrzebujemy wolnego, w tym o preferowanych dniach świątecznych i urlopowych. Upewnić się również należy, że powiadomiliśmy swojego pracodawcę o aktualnej sytuacji życiowej – chodzeniu do szkoły, obowiązkach rodzinnych czy innej, dodatkowej pracy. Tylko takie sumienne podejście do sprawy pozwoli na pokonanie wszelkich trudności i nie dopuszczania w przyszłości do sytuacji kolizyjnych, utrudniających współpracę z firmą.

Żyjemy niestety obecnie w raczej trudnych czasach, a wojna za naszymi granicami i narastająca inflacja rzutują bezpośrednio na komfort i bezpieczeństwo życia. Tym bardziej, starając się o posadę w sklepie, warto dowiedzieć się wszystkiego (a nawet jeszcze więcej) o możliwych świadczeniach pracowniczych oferowanych przez pracodawcę. Wszelkiego rodzaju benefity pracownicze są zawsze miło widziane i człowiek od razu patrzy pozytywniej na tego rodzaju oferty pracy. Absolutnym minimum powinny być tutaj świadczenia ubezpieczeniowe (zwłaszcza zdrowotne), ale od przybytku głowa nie boli, więc warto dowiedzieć się także o możliwych podwyżkach, możliwości awansu i rozwoju kariery w handlu, a także o zniżkach lub bonach świątecznych dla pracowników.

Największym błędem podczas szukania pracy jest podjęcie takiej, którą nawet nie jesteśmy zainteresowani i pasjami jej nie lubimy. Wybierając swoje miejsce pracy, powinniśmy mieć bowiem pewność, że czujemy się komfortowo w takim właśnie środowisku, cieszymy się wykonywaną pracą i dobrze się przy tym bawimy. Tak, bawimy! Jeżeli z bólem serca wstajemy rano do pracy i myślimy sobie „och nie… znowu poranek, znowu te palety, znowu ta kasa…” – cóż, być może trafiliśmy kulą w płot. To prawda, że „żadna praca nie hańbi”, ale czy naprawdę warto przeżywać katusze w pracy, której nie znosimy czy lepiej po prostu poszukać czegoś innego?

Jak szukać pracy w handlu?

No właśnie, kolejna ważna sprawa. Jak szukać pracy w handlu, by znaleźć naprawdę dobrą? Jest na to kilka sprawdzonych w praktyce sposobów.

Generalnie wiek XXI jest słusznie nazywany „wiekiem internetu”. Globalne łącza online zdominowały w zasadzie wszystkie formy działalności człowieka. Szczęśliwie, ułatwiły także wiele życiowych działalności, w tym poszukiwanie pracy. Jeżeli szukamy pracy w handlu, wystarczy na dobrą sprawę wpisać w dowolną wyszukiwarkę frazę: „zobacz najnowsze oferty pracy dla pracownika sklepu”, by zostać w ułamku sekundy przeniesionym na wykaz stron, które mogą się okazać bardzo interesujące. Najłatwiej polegać oczywiście na sprawdzonych i cieszących się dobrą renomą portalach do szukania zatrudnienia, takich jak: pracuj.pl, aplikuj.pl czy GazetaPraca.pl. Dzięki istniejącym tam wirtualnym katalogom można łatwo zawęzić swoje poszukiwania do danego rejonu kraju, czy nawet miasta.

Sprawdzoną metodą jest także trzymanie ręki na pulsie poprzez regularne pilotowanie ofert pracy pojawiających się za pośrednictwem urzędów pracy. Tego rodzaju placówki współpracują zazwyczaj ściśle ze sklepami i mogą pośredniczyć w umawianiu na rozmowy kwalifikacyjne. Nie wolno też zapominać o osobistym odwiedzaniu sklepów i pytaniem o możliwość zatrudnienia. Czasami pojawia się w ten sposób okazja do odbycia natychmiastowej rozmowy z kierownikiem.

Zobacz najnowsze oferty pracy dla pracownika sklepu

O co jeszcze zadbać?

Jeżeli nie będzie to nasza pierwsza praca w sklepie to na rozmowę kwalifikacyjną warto zabrać pełen zestaw dokumentów z poprzednich miejsc zatrudnienia. Powinniśmy tez być przygotowani na pytania odnośnie wykonywanych dotychczas obowiązków. Dobrze przygotowane CV również będzie bardzo pomocne.

Biorąc pod uwagę wszystkie te zalecenia możemy być prawie pewni, że poszukiwanie pracy w sklepie zaowocuje posadą, z której będziemy zadowoleni i która da nam poczucie satysfakcji, także finansowej.

Ogłoszenia
Zielony Ogród