Największe niezależne stacje telewizyjne i radiowe, a także  portale nie przekazują dziś (10 lutego) żadnych informacji. Wszystko przez rządowy plan wprowadzenia podatku od reklam emitowanych w radiu, telewizji, internecie. Nie ma tu znaczenia, czy mówimy o lokalnym portalu informacyjnym, czy też o korporacji. Do protestu przyłącza się portal www.ostrzeszowinfo.pl, publikując:

Ogłoszenia
Wawrzyniak reklama

„List otwarty do władz Rzeczypospolitej Polskiej i liderów ugrupowań politycznych”

Zwracamy się w sprawie zapowiadanego nowego, dodatkowego obciążenia mediów działających na polskim rynku, myląco nazywanego „składką”, wprowadzaną pod pretekstem Covid-19. Jest to po prostu haracz, uderzający w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a także polskie produkcje, kulturę, sport oraz media.

Wprowadzenie go będzie oznaczać:

– osłabienie a nawet likwidację części mediów działających w Polsce, co znacznie ograniczy społeczeństwu możliwość wyboru interesujących go treści,
– ograniczenie możliwości finansowania jakościowych i lokalnych treści. Ich produkcja daje obecnie utrzymanie setkom tysięcy pracowników i ich rodzinom oraz zapewnia większości Polaków dostęp do informacji, rozrywki oraz wydarzeń sportowych w znaczącej mierze bezpłatnie,

– pogłębienie nierównego traktowania podmiotów działających na polskim rynku medialnym, w sytuacji, gdy media państwowe otrzymują co roku z kieszeni każdego Polaka 2 mld złotych, media prywatne obciąża się dodatkowym haraczem w wysokości 1 mld zł,

– faktyczne faworyzowanie firm, które nie inwestują w tworzenie polskich, lokalnych treści kosztem podmiotów, które w Polsce inwestują najwięcej. Według szacunków, firmy określane przez rząd jako „globalni cyfrowi giganci” zapłacą z tytułu wspomnianego haraczu zaledwie ok. 50 – 100 mln zł w porównaniu do 800 mln zł, jakie zapłacą pozostałe aktywne lokalne media.

Skandaliczne jest również niesymetryczne i selektywne obciążanie poszczególnych firm. Dodatkowo niedopuszczalna w państwie prawa jest próba zmiany warunków koncesyjnych w okresie ich obowiązywania.

Jako media działające od wielu lat w Polsce nie uchylamy się od ciążących na nas obowiązków i społecznej odpowiedzialności. Co roku płacimy do budżetu Państwa rosnącą liczbę podatków, danin i opłat (CIT, VAT, opłaty emisyjne, organizacje zarządzające prawami autorskimi, koncesje, częstotliwości, decyzje rezerwacyjne, opłata VOD itd.). Własną działalnością charytatywną wspieramy też najsłabsze grupy naszego społeczeństwa. Wspieramy Polaków, jak i rząd w walce z epidemią, zarówno informacyjnie, jak i przeznaczając na ten cel zasoby warte setki milionów złotych.

Zdecydowanie sprzeciwiamy się więc używaniu epidemii, jako pretekstu do wprowadzenia kolejnego, nowego, wyjątkowo dotkliwego obciążenia mediów. Obciążenia trwałego, które przetrwa epidemię Covid-19.

Sygnatariusze listu:

Agencja Wydawnicza AGARD Ryszard Pajura

Agora S.A.
AMS S.A.

Bonnier Business

Burda Media Polska
CANAL+

Dziennik Trybuna

Dziennik Wschodni
Edipresse Polska

Eleven Sports Network sp. z o.o.

Gazeta Radomszczańska
Green Content sp. z o.o.

Gremi Media S.A.

Grupa Eurozet
Grupa Interia.pl sp. z o.o.

Grupa Radiowa Agory sp. z o.o.

Grupa RMF
Grupa Wirtualna Polska

Grupa ZPR

Helios S.A.
Infor Biznes

Kino Polska TV S.A.

Lemon Records sp. z o.o.
Marshal Academy

Music TV sp. z o.o.

Muzo.fm sp. z o.o.
naTemat.pl

Polityka

Polska Press Grupa
Ringer Axel Springer Polska

STAVKA sp. z o.o.

Superstacja sp. z o.o.
Telewizja Polsat sp. z o.o.

TIME S.A.

TV Spektrum sp. z o.o.
TVN S.A.

Tygodnik Powiatu Wołowskiego Kurier Gmin

Tygodnik Powszechny
Wydawnictwo Bauer

Wydawnictwo Dominika Księskiego Wulkan

Wydawnictwo Magraf
Wydawnictwo Nowiny

Zakopiańskie Towarzystwo Gospodarcze – Tygodnik Podhalański

Ogłoszenia
J3M