Pozrywane pobocza, dziury, a momentami po prostu sporej wielkości wyrwy. Tak wygląda droga gminna prowadząca z Niedźwiedzia do Siedlikowa. – Uszkodzić tu samochód nie trudno, a z roku na rok jest coraz gorzej, ruch jest tu przecież spory – żalą się mieszkańcy.

Ogłoszenia
Wawrzyniak reklama

Pozimowe łatanie dziur poprawia sytuację tylko na chwilę, potrzebny jest kompleksowy remont. Kierowcy poruszający się drogą wiedzą, że muszą jechać wolno. Momentami jazda po kilkukilometrowym odcinku drogi gminnej przypomina slalom.

Z informacji przekazanych przez burmistrza Patryka Jędrowiaka wynika, że w 2022 roku ogłoszony został nabór na wykonanie dokumentacji projektowej tego odcinka. – Projektant został wybrany, umowa podpisana. Sam projekt jest już na końcowym etapie. Wstępnie już został nam przedstawiony, drobne uwagi do niego wnieśliśmy. Czekamy na ostateczny – zapewnia włodarz. – Cała inwestycja będzie musiała się odbyć na podstawie ZRID-u, czyli przejęcia niektórych gruntów, ponieważ działka drogowa jest zbyt wąska. Więc jeżeli chcemy poszerzyć drogę, to te grunty będą musiały być przejęte. Co najważniejsze, w projekcie przewidujemy też przedłużenie chodnika na wysokości sołectwa Niedźwiedź do zakrętu, czyli do końca tej spójnej zabudowy. Jeżeli chodzi o sołectwo Siedlików, to do wysokości cmentarza ten chodnik też byłby przedłużony. Natomiast cała inwestycja to jest ponad 5 km. Byłaby to chyba jedna z największych inwestycji drogowych, jeśli chodzi o drogi gminne w tej kadencji.

Realizacja inwestycji będzie możliwa tylko przy współudziale środków zewnętrznych. – Nasze plany zostały w taki, a nie inny sposób ułożone, żeby móc starać się o środki zewnętrzne, aby się o nie starać trzeba mieć gotową dokumentację – mówi Jędrowiak. – Kiedy dokumentacja będzie już przygotowana, zatwierdzona i będą pojawiały się nabory, w których będziemy mogli startować, będziemy składać takie wnioski i miejmy nadzieję, że z pozytywnym skutkiem. Pewnie nie w tym roku już, ale w następnych latach ta inwestycja dojdzie do skutku.

Kierowcom i mieszkańcom nie pozostaje więc nic innego jak tylko uzbroić się w cierpliwość. RED

Ogłoszenia
Zielony Ogród