Zakład Energetyki Cieplnej zrobił pierwszy krok do wdrożenia programu oszczędnościowego w podległych sobie obiektach. Środki, na których przekazanie zgodę wyraziła podczas swojego ostatniego posiedzenia Rada Miejska, mają pozwolić na montaż instalacji fotowoltaicznej oraz systemu odzyskiwania ciepłej wody w krytej pływalni. Nie rozwiąże to jednak z pewnością wszystkich problemów, z jakimi obecnie boryka się spółka.

Ogłoszenia
Wawrzyniak reklama

Nowy prezes ZEC Artur Derewiecki nie kryje, że głównie za sprawą pandemii możliwości inwestowania w rozwój zostały ograniczone praktycznie do zera. Na dodatek sytuacja finansowa pogarsza się z każdym kolejnym dniem zamknięcia krytej pływalni oraz restauracji „Zacisze”. Aby zatem choć częściowo ograniczyć bieżące wydatki, postanowiono postawić na oszczędności. Po pierwsze w zakresie odzyskiwania tzw. wody technologicznej

– To jest oszczędność w skali roku około 120 tysięcy złotych netto– przekonywał radnych A. Derewiecki. Biorąc pod uwagę, że wydajemy na wodę około 180 tysięcy rocznie, to myślę, iż jest to inwestycja, która dość szybko się zwróci. Kosztuje około 350 tysięcy, w związku z czym zwróci się po 30-34 miesiącach. Wtedy rachunki za wodę będą mniejsze o około 10 tysięcy. Woda jest w tej chwili ogrzewana, uzdatniana, później przekazywana do systemu filtrów, a następnie wylewana do kanalizacji. System umożliwi odzyskanie wody ciepłej, czyli po uzdatnieniu woda poprzez system filtracji wróci do obiegu w 80-90%.

Jak podkreśla prezes, wody w ten sposób odzyskanej nie trzeba już będzie podgrzewać, dzięki czemu w kasie spółki pozostanie znacząca kwota. Około 350 tysięcy złotych kosztować też ma instalacja fotowoltaiczna mająca zasilać w prąd krytą pływalnię.

Ona umożliwi uzyskanie oszczędności w granicach 64 tysięcy złotych rocznie, według cen aktualnych– wyjaśniał A. Derewiecki dodając, że instalacja powstanie na części parkingu przed „Oceanikiem”, stanowiąc jednocześnie zadaszenie dla samochodów.

Zgodnie z przyjętą uchwałą, Rada Miejska zgodziła się na to, by na konto ZEC przekazać 200 tysięcy złotych w formie dopłaty do bieżącej działalności oraz 300 tysięcy złotych w formie zwiększenia udziałów. Jak łatwo obliczyć, to nie wystarczy, aby w pełni sfinansować oba planowane zadania. Dlatego ZEC zamierza ubiegać się o nisko oprocentowaną pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Przed głosowaniem za uchwałą wprowadzającą w budżecie gminy zmiany pozwalające na wsparcie finansowe dla ZEC, na forum Rady Miejskiej odbyła się szeroka dyskusja dotycząca aktualnej sytuacji w spółce. Już na samym początku swojego sprawozdania prezes Derewiecki oświadczył, że jest ona bardzo trudna, a wręcz zła. Jedyną sferą, gdzie udaje się wypracować korzystny wynik finansowy jest ciepłownictwo. W pozostałych obszarach rok 2020 zakończył się na dużym minusie, a kolejne miesiące roku bieżącego generują dalsze straty. Tylko w styczniu i lutym wyniosły one w przypadku krytej pływalni, restauracji, hotelu oraz Ośrodka Sportu i Rekreacji około 500 tysięcy złotych. Radni zgodzili się co do tego, że w spółce potrzebna jest kompleksowa kontrola komisji rewizyjnej. Ta ma zostać przeprowadzona w lipcu i ma między innymi dać odpowiedź na pytanie czy pomoc z budżetu gminy była zawsze uzasadniona. Ponadto w czasie sesji padła zapowiedź opracowania planu restrukturyzacji ZEC, której celem będzie optymalizacja funkcjonowania spółki.

Ogłoszenia
Salon Fryzjerski