[Artykuł sponsorowany]

Ogłoszenia
Wawrzyniak reklama

Lato to czas różnych aktywności nad wodą. Windsurfing, kitesurfing, a może zaciekawił Cię snorkeling? Dowiedz się, czego będziesz potrzebować do sportów wodnych.

Sporty wodne – czego będziemy potrzebować?

Nie każdy z nas lubi leżeć na plaży i po prostu się opalać. Wiele osób preferuje aktywny wypoczynek nad wodą, np. windsurfing czy kitesurfing. Osoby, które wybierają się do krajów, w których można podziwiać piękną rafę koralową, niejednokrotnie korzystają z snorkelingu, czyli nurkowania unosząc się na wodzie. Coraz więcej osób podziwia to, co dzieje się pod wodą także w miejscach, w których nie ma rafy, ale można obserwować np. przepływające obok rybki. Bez względu na to, jaką dyscyplinę chciałbyś uprawiać, musisz się do niej odpowiednio przygotować. Oczywiście ważna będzie teoria, czyli zaznajomienie się z techniką wykonywania poszczególnych czynności, ale także dobranie odpowiedniego sprzętu. Jednym z nich mogą pić pianki do pływania.

Pianki do pływania – rodzaje oraz ich zalety

Wyróżniamy kilka rodzajów pianek do pływania (https://sportano.pl/pianki/pianki-neoprenowe). Mają one przede wszystkim chronić nas przed zimną wodą, wiatrem i promieniowanie UV i sprawiać, że czujemy się komfortowo. Kolejną ich zaletą jest zapewnienie lepszej wyporności, dzięki czemu ruchy mogą być pewniejsze i szybsze. Pianka Hooded fullsuit, przypomina kombinezon z kapturem, długimi nogawkami oraz rękawami. Ten model świetnie sprawdza się w wodach o bardzo niskiej temperaturze. Dostępne są także zabudowane skafandry, lecz bez kaptura, czyli tzw. model fullsuit.

Dla triathlonistów czy osób chcących skorzystać z aktywności w cieplejszej części roku, popularny jest tzw. „long John”, czyli model z długimi nogawkami, lecz bez rękawów. Jeśli potrzebujesz pianki, która sprawdzi się latem, gdy temperatury są bardzo wysokie lub wybierasz się do jednego z ciepłych krajów, wówczas dobrym rozwiązaniem może się okazać pianka z krótkim rękawem oraz krótkimi nogawkami, czyli typ shorty/shortie. To, na jaki model się zdecydujesz, powinno zależeć od tego, w jakich warunkach chcesz jej używać. W sklepach znajdziesz modele o różnej grubości, od 2 do 7 mm. Im grubsza, tym ochrona przed zimnem będzie większa.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru pianki?

Oprócz odpowiedniej grubości, dostosowanej do panujących warunków, w jakich będziesz ją stosować, musisz oczywiście także zwrócić uwagę na jej rozmiar. Jeśli wybierzesz za luźną piankę, wówczas nie będzie ona funkcjonalna. Do jej wnętrza będzie dostawać się chłodna woda, więc nie może być mowy o dobrej izolacji przed zimnem. Natomiast jeśli wybierzesz zbyt małą piankę, nie będziesz musiał martwić się wychłodzeniem organizmu, ale Twoje ruchy będą skrępowane. Może to nie tylko nie być komfortowe, powodować otarcia, a nawet rany, ale także utrudniać właściwe krążenie krwi. Bardzo ważne jest także dobranie kombinezonu dedykowanego dla danej płci, gdyż dopasowuje się do kształtu sylwetki. Dobrym wyborem będzie także pianka bez widocznych szwów. Jeśli po założeniu jej nie tworzą się niekomfortowe fałdki, tylko daje wrażenie, jakby była ona Twoją drugą skórą, najprawdopodobniej dokonałeś właściwego wyboru rozmiaru.

Obuwie do wody – na jakie się zdecydować?

Nie tylko pianka jest potrzebna do uprawiania wielu sportów wodnych, ale przydatne są także odpowiednie buty do wody (https://sportano.pl/snorkeling/obuwie-do-wody/meskie-buty-do-wody). Mają one na celu nie tylko zabezpieczyć stopy przed urazami podczas chodzenia po plaży, ale także w wodzie. Kolejną cechą jest ich przyczepność. Nie ślizgają się one tak, jak mokra stopa np. po kamieniach. W sklepach można znaleźć modele np. wykonane z gumy, które chronią stopy przed uszkodzeniami i łatwo dopasowują się do kształtu stopy, jednak oddychalność w takim obuwiu jest bardzo słaba. Buty do wody z miękką podeszwą charakteryzują się dobrą przyczepnością do podłoża, dlatego są często wybierane przez miłośników żeglarstwa czy windsurfingu, natomiast te z twardszym spodem, sprawdzą się na kamienistych plażach oraz nierównym ukształtowaniu terenu. W obu tych przypadkach, materiałowe wykończenie sprawia, że siateczka szybko schnie i przepuszcza powietrze, a my czujemy się w nich komfortowo.

Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu oraz dobraniu odpowiedniego asortymentu będziesz mógł w pełni korzystać ze sportów wodnych i nie martwić się tak o swoje bezpieczeństwo. Warto poświęcić chwilę na to, by zapoznać się z ich specyfikacją, by wybrać mądrze.

Ogłoszenia
J3M