Wśród tematów poruszanych podczas ostatniego posiedzenia Rady Powiatu w Ostrzeszowie było blisko 4-milionowe dofinansowanie z Polskiego Ładu na budowę przyszpitalnej przychodni. Już wiadomo, że przyznane środki wystarczą jedynie na pierwszy etap inwestycji. Radni zastanawiali się więc, czy do realizacji przystępować już w najbliższym czasie czy też poczekać na pozytywne rozpatrzenie wniosku o kolejną dotację z budżetu państwa.

Ogłoszenia
Stolarz Lempert

Dyskusję na ten temat zainicjował radny Adam Grzyb. Myślę, że wszyscy z dużą satysfakcją przyjęli informację, że powiat ostrzeszowski uzyskał dofinansowanie na pierwszy etap budowy przychodni, więc chciałbym zapytać, jakie są wobec tego plany przygotowań do realizacji tego projektu, jakie dalsze kroki, jak to będzie rozłożone w czasie i czy czekamy za rozstrzygnięciem wniosku za drugi etap, żeby to wszystko zrobić razem? – zwrócił się do starosty Lecha Janickiego, który odpowiedział. Będziemy od nowego tygodnia siadać i dyskutować nad formułą realizacji. Pierwszy etap musi być realizowany, niezależnie od tego jak się potoczy drugi etap. Za czym czekać? Będziemy to realizowali w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Musimy się w jak największym stopniu podzielić zadaniami z Ostrzeszowskim Centrum Zdrowia. Na pewno my nie będziemy w stu procentach tego realizować. Będziemy na pewno to zadanie rozliczać.

Przewodniczący Rady Powiatu Tomasz Maciejewski kontynuował temat, pytając, co w sytuacji, gdy pieniędzy na kontynuację budowy nie uda się jednak zdobyć. Faktycznie chce pan rozpocząć na 4 miliony budowę, nie mając zabezpieczenia na dalszy ciąg? – dociekał.

Starosta nie miał wątpliwości. Ja uważam, że trzeba – odparł. – Nie wiadomo, kiedy drugi etap będzie ogłoszony. Jeśli klimat będzie taki jak obecnie to powinniśmy te środki otrzymać. Jak nie, to się musimy o nie postarać.

Przewodniczącego Rady taka odpowiedź nie usatysfakcjonowała i pytał dalej. A czy nie lepiej byłoby mimo wszystko poczekać na rozstrzygnięcie tego drugiego etapu? Bo jeżeli będziemy dysponowali tylko tymi 4 milionami, z zamiarem wybudowania za 12 to staniemy i nie znajdziemy łatwo tych środków.

L. Janicki obstawał przy swoim. Myślę, że nie będziemy mieli możliwości czekać. Albo będziemy to robić albo zrezygnujemy, a ja bym nie chciał z takich środków rezygnować – przekonywał, a T. Maciejewski ripostował. – Ja nie mówię o rezygnacji, natomiast wyniki kolejnej edycji Polskiego Ładu będą zapewne ogłoszone niebawem i wtedy będziemy wiedzieli, na czym stoimy (…) Tylko przestrzegam. Jeżeli nie będziemy mieli pewności finansowania to nie porywajmy się z motyka na słońce.

Zdaniem starosty, przyznane już 4 miliony złotych pozwolą na doprowadzenie budowy do stanu surowego zamkniętego. Ja jestem za tym, aby rozpocząć, bo jak się coś rozpocznie to się kiedyś skończy – włączył się w dyskusję wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jerzy Mucha – Nie zawsze – stwierdził przewodniczący Maciejewski. ŁŚ

Ogłoszenia
J3M