Ostatnie tygodnie to bardzo trudny czas dla instytucji kultury. W następstwie kolejnych pandemicznych obostrzeń, wiele planowanych od dawna wydarzeń trzeba było odwołać lub przełożyć na inne terminy. Jedynym sposobem dotarcia do szerszej grupy odbiorców stał się teraz Internet, z którego możliwości zamierza korzystać Ostrzeszowskie Centrum Kultury.

Ogłoszenia
Wawrzyniak reklama

Spotkanie z Krzysztofem Wielickim, Koncert Muzyki Wiedeńskiej, występy kabaretów Ani Mru-Mru i Czesuaf, koncert pamięci Jerzego Marka Szulczyńskiego oraz spektakl „Popiełuszko – Apostoł Odwagi” – to tylko niektóre spośród wydarzeń, które wykreślono z tegorocznego kalendarza OCK.

Wrzesień był miesiącem bardzo budzącym nadzieję – przyznaje dyrektor Michał Szmaj. – Rozkręciły się pracownie. Bardzo dużo osób przychodziło i na nowe zajęcia, m.in. teatralne, i na stare, za którymi już się stęsknili. Wszystkie nasze pracownie zaczęły prężnie działać. We wrześniu ludzie zaczęli przychodzić także do kina. Pojawiło się światełko nadziei. Natomiast październik to już z tygodnia na tydzień równia pochyła, jeśli chodzi o atmosferę, poziom strachu wśród społeczeństwa.

Poskutkowało to między innymi bardzo dużym spadkiem frekwencji na seansach kinowych.

– Teraz tych zysków nie przynosi i trzeba rozsądnie i mądrze gospodarować pieniędzmi – dodaje M. Szmaj. – Oczekujemy ciągle na jakieś rządowe wsparcie dla instytucji kultury bo uważam, że niedługo okaże się to niezbędne.

Hybrydowy tryb pracy obowiązuje w pracowniach Ostrzeszowskiego Centrum Kultury.

Z czasem one zaczną działać online, żeby nie przerywać ich pracy – zapowiada dyrektor. – Pracownia wokalna już w dużej mierze działa online.

To element akcji pod hasłem „Spotkajmy się w sieci”, gdzie swoje miejsce znaleźć ma w najbliższych miesiącach wiele warsztatów, wystaw i innych przedsięwzięć kulturalnych.

Myślę, że ludzie tego potrzebują i postaramy się temu sprostać – przekonuje M. Szmaj.

Jedną z pierwszych imprez organizowanych w tej formule będzie koncert zespołu ATME, w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Rocka Progresywnego Baszta Progfest. Live stream tego występu rozpocznie się 28 listopada o godzinie 20.00. O kolejnych tego rodzaju działaniach OCK informować będzie na bieżąco w mediach społecznościowych. ŁŚ

Ogłoszenia
J3M