Pilotażowy program monitorujący wagę ciała oraz nawyki żywieniowe w populacji młodzieży szkolnej powiatu ostrzeszowskiego zamierza wprowadzić Ostrzeszowskie Centrum Zdrowia – z takim pomysłem OCZ wystąpiło do Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka.

Ogłoszenia
Instal Grunt

Proponowany przez OCZ program, poza monitorowaniem wagi ciała i zmianą nawyków żywieniowych, miałby na celu promocję zdrowego odżywiania oraz promocję aktywnego spędzania wolnego czasu wśród wszystkich młodych ludzi mieszkających i uczących się w powiecie ostrzeszowskim. Programem na początek zostałaby objęta grupa młodzieży szkolnej w wieku od 11 do 15 lat, ale zakłada się możliwość rozszerzenia go na kolejne grupy wiekowe dzieci i młodzieży.
Według Światowej Organizacji Zdrowia, w Europie otyłość dotyka już przeciętnie jednego na trzech chłopców i jedną na pięć dziewczynek. Potwierdzają to dane HBSC ((Health Behaviour in School-aged Children), zgodnie z którymi w roku szkolnym 2017/2018, aż 29,7% chłopców oraz 14,3% dziewczynek miało problem z nadwagą. Szybkie tempo wzrostu liczby osób z nadwagą oraz otyłością wśród młodzieży wiąże się ze wzrostem liczby zachorowań na nadciśnienie, cukrzycę oraz choroby serca. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wśród głównych przyczyn otyłości  nastolatków wymienia słodzone napoje oraz posiłku typu fast-foof, zbyt małą ilość warzyw i owoców w codziennej diecie, brak aktywności fizycznej oraz siedzący tryb życia. Badania dowodzą, że większość młodych ludzi nie wyrasta z problemu otyłości, a czterech na pięciu otyłych nastolatków będzie miało problemy z nadwagą w wieku dorosłym.
(…) Chcemy  uświadomić zagrożenie oraz udzielić wsparcia psychologicznego młodzieży, w tym z niepełnosprawnością intelektualną, a mającej  problemy żywieniowe. Pragniemy zapewnić fachową pomoc dietetyków oraz lekarzy w ramach utworzonej w przyszłości Poradni Zaburzeń Żywienia, działającej przy Ostrzeszowskim Centrum Zdrowia Sp. z o.o. Młody, zaangażowany zespół lekarzy pediatrów zatrudnionych w Ostrzeszowskim Centrum Zdrowia, jest gwarantem powodzenia tego projektu. Przez integrację społeczną w formie edukacji oraz zabawy będziemy przełamywać bariery między młodzieżą pełnosprawną a młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną, tak żeby różne formy działalności uprawiać wspólnie – czytamy w piśmie do Ministra Edukacji i Nauki podpisanym przez prezes Zarząd OCZ Magdalenę Puziewicz-Karpiak, Starostę Ostrzeszowskiego oraz dyrektora ds. medycznych OCZ Jarosława Iwaszkiewicza. Z wypracowanych przez OCZ procedur i metod mogłyby skorzystać kolejne ośrodki zdrowia w całej Polsce.
OCZ ma nadzieję zainteresować projektem Ministra Edukacji i Nauki, licząc na pomoc ministerstwa w jego realizacji.

 

www.powiatostrzeszowski.pl

Ogłoszenia
J3M