Ubiegłotygodniowa informacja, że w ramach tzw. Tarczy dla Samorządów uruchomiony został Fundusz Inwestycji Samorządowych, spotkała się z mieszanymi uczuciami. Z jednej strony jej adresaci cieszyli się oczywiście z obiecanego im wsparcia. Z drugiej jednak strony sposób naliczania przyznanych kwot, a w konsekwencji duże różnice w ich wysokości, mogą budzić wątpliwości.

Ogłoszenia
Stolarz Lempert

Przypomnijmy, że do powiatu ostrzeszowskiego wpłynąć ma z tego tytułu prawie 4.800.000 złotych. Najwięcej, bo ponad 1.200.000 złotych do gminy Kobyla Góra. Gmina Ostrzeszów będzie musiała natomiast zadowolić się zastrzykiem w wysokości prawie 584.000 złotych. Rozbieżności te widać jeszcze wyraźniej, zestawiając te sumy z pomocą, jaką otrzyma powiat kępiński. Tam bowiem ogólna kwota sięga 15.000.000 złotych, a tylko gminie Kępno przyznano prawie 3.700.000 złotych. Podczas ostatniego posiedzenia Rady Miejskiej w Ostrzeszowie zwracał na to uwagę radny Marcin Kokot. Burmistrz Patryk Jędrowiak wyjaśniał, że wszystkiemu winny jest algorytm stosowany przy naliczaniu kwot.

-Tam nie było pozyskiwania środków przez gminy, żadnych wniosków ani wyszczególniania zadań – dodał. – Jest algorytm i, powiem zupełnie szczerze, mieliśmy pecha. W tym algorytmie jedną z najważniejszych rzeczy jest załącznik inwestycyjny, który my właśnie dzisiaj zmieniamy i który nam znacznie urośnie. Gdybyśmy to zrobili trzy dni temu, przed wejściem w życie ustawy, otrzymalibyśmy około milion złotych więcej. Tym samorządom, które wcześniej miały możliwość podpisania umów na różne dofinansowania udało się wcześniej zmienić budżet i ten załącznik im urósł. W gminie Kobyla Góra jest taka sytuacja, że oni nie wykorzystali w zeszłym roku 80-procentowego dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych. Przeszło im to na ten rok kalendarzowy. Dzięki temu załącznik inwestycyjny mają tak duży i algorytm wskazał im większe dofinansowanie.

Fundusz Inwestycji Samorządowych to środki przeznaczone na dotacje dla gmin, powiatów i miast w wysokości od 0,5 mln zł do aż ponad 93 mln. Łącznie w skali całego kraju daje to 6 miliardów złotych (5 mld dla gmin i miast na prawach powiatu i 1 mld dla powiatów ziemskich). ŁŚ

Ogłoszenia
J3M