Ojciec Święty mianował administratora apostolskiego sede plena dla diecezji kaliskiej. Został nim metropolita łódzki, abp Grzegorz Ryś – podało Radio Watykańskie.

Ogłoszenia
Instal Grunt

Administrator apostolski sede plena kieruje diecezją, kiedy poważna przeszkoda uniemożliwia sprawowanie urzędu biskupowi ordynariuszowi. W praktyce najczęściej chodzi tu o długotrwałą chorobę biskupa diecezjalnego, rzadziej jego wymuszoną okolicznościami dłuższą nieobecność lub np. uwięzienie.

W ostatnim czasie głośno jest o problemach bpa Janiaka. W swoim ostatnim filmie „Zabawa w chowanego” bracia Sekielscy zarzucili mu tuszowanie pedofilii w Kościele katolickim. Z prośbą o wyjaśnienie tej sprawy zwrócił się do Watykanu Prymas Polski Wojciech Polak, co bp Edward Janiak skrytykował w liście do biskupów, pisząc cyt.: „Jest to kompromitujące, że Ks. Prymas w dzień przed uroczystością 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II podaje wiadomość atakującą moją osobę jako bym miał ukrywać księdza pedofila” WIĘCEJ.

Z kolei w miniony wtorek „Gazeta Wyborcza” poinformowała, że 2 czerwca bp Edward Janiak trafił do kaliskiego szpitala z podejrzeniem udaru mózgu, jednak chorobę wykluczono, za to w jego organizmie stwierdzono 3,44 promila alkoholu.

Kim jest abp Grzegorz Ryś? To metropolita łódzki od 2017 r., doktor habilitowany nauk humanistycznych specjalizujący się w dziedzinie historii Kościoła. Wcześniej rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej w latach 2007–2011, biskup pomocniczy krakowski w latach 2011–2017.

Ogłoszenia
J3M