Bieżąca sytuacja epidemiczna była tematem wideokonferencji zwołanej dziś przed południem przez wojewodę wielkopolskiego. W spotkaniu uczestniczyła I wicewojewoda Aneta Niestrawska, Wielkopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Jadwiga Kuczma-Napierała, starosta ostrzeszowski Lech Janicki oraz burmistrzowie Mikstatu i Ostrzeszowa – Henryk Zieliński i Patryk Jędrowiak.

Ogłoszenia
Wawrzyniak reklama

W województwie wielkopolskim na dzisiaj, na godzinę 11:00 Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna odnotowała 1078 aktywnych przypadków Covid-19, w powiecie ostrzeszowskim jest ich 333. Suma zakażeń w Wielkopolsce wynosi 4044, a suma wyzdrowień 2766. W trakcie rozmów omówiono sytuację związaną z kolejnymi przypadkami zakażeń w jednej z lokalnych firm na terenie powiatu ostrzeszowskiego. Do dziś potwierdzono 233 przypadki zakażeń w tym ognisku, a 170 osób objęto kwarantanną. – Nasze działania muszą być skoordynowane i powinny zabezpieczać wszystkich mieszkańców, zwłaszcza osoby starsze i chore – mówiła wicewojewoda Aneta Niestrawska.
W piątek i wtorek w Mikstacie będą prowadzone badania na obecność koronawirusa wśród mieszkańców, a we wtorek profilaktyczne testy zostaną przeprowadzone w DPS oraz w Domu Dziecka. Wcześniej planowano, że mobilne centrum badań stanie także w Ostrzeszowie, ponieważ jednak w Ostrzeszowie liczba zakażeń spada, uznano, że w Mikstacie zostanie pełniej wykorzystane. Dokładne miejsca, w których staną namioty do badań drive-thru, zostaną wskazane po rekonesansie, jaki przeprowadzą na miejscu żołnierze WOT. Możliwość wykonania testu dotyczy wyłącznie osób, które zarejestrują się telefonicznie w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej – tel. 61 65 68 075. Zgłoszenia będą prowadzone od jutra, 5 sierpnia w godz. 8:00-16:00.
Jak poinformował starosta Lech Janicki, instytucje i urzędy, a także Domy Pomocy Społecznej pracują normalnie – w DPS w Marszałkach od 25 lipca nie odnotowano nowych zakażeń, a w DPS Kochłowy 4 mieszkańców w ostatnich dniach zostało przewiezionych do szpitala przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu (żadna z tych osób nie miała kontaktu z innymi mieszkańcami, a personel pracował w pełnym reżimie sanitarnym w związku z czym nie było konieczności wprowadzenia w placówce kwarantanny).
– Jesteśmy szczególnie uwrażliwieni, by środki ochrony w pierwszej kolejności trafiły do Domów Pomocy Społecznej i szpitali. Robimy wszystko, by mieszkańcy czuli się bezpieczni – podkreśliła podczas konferencji wicewojewoda Aneta Niestrawska. W ślad za jej słowami do DPS-ów powiatu i Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia mają trafić dodatkowe środki ochrony osobistej.
Sytuacja epidemiczna w powiecie jest na bieżąco monitorowana, władze samorządowe są w stałym kontakcie ze służbami sanitarnymi oraz władzami wojewódzkimi, by podejmowane działania były w pełni skoordynowane i jak najbardziej trafne.

Ogłoszenia
J3M