Pani Grażyna Kawałek z Komorowa w gminie Mikstat ma nietypową pasję i sposób na spędzenie swojego czasu- haftuje obrazy. Jej największe dzieło- „Bitwa Pod Grunwaldem” to milion krzyżyków i 4 lata pracy.

Ogłoszenia
Wawrzyniak reklama

Pani Grażyna w każdej wolnej chwili zajmuje się tworzeniem nowych prac. Przez ostatnie 30 lat wykonała ich kilkadziesiąt, jednak jedno z nich jest wyjątkowe nie tylko ze względu na piękny efekt końcowy, ale także ze względu na czas pracy poświęcony na jego wykonanie. Odtworzenie Bitwy Pod Grunwaldem zajęło pani Grażynie 4 lata pracy, czyli blisko 1500 dni.

Każdego dnia mieszkanka podmiksctackiej wioski musiała wykonać około 1000 krzyżyków haftu krzyżykowego, łącznie cały obraz składa się z około miliona krzyżyków. Co istotne przy takiej pracy, w przypadku „Bitwy pod Grunwaldem” trzeba było dokładnie i z wielką precyzją dobierać kolory nici, co dodatkowo pokazuje jak wiele pracy zostało wykonane przez panią Grażynę.

Oryginalny obraz Jana Matejki- Bitwa pod Grunwaldem, powstawał w latach 1872–1878, w 1878 roku wystawiony pierwotnie w pałacu Wielopolskich w Krakowie. Od 1945 roku znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Oryginalny obraz ma rozmiar 426 x 987 cm.

Mąż kobiety, jak i jej cała rodzina są z niej niezwykle dumni. Jak się okazuje haft to nie jedyne prace, które wychodzą spod rąk mieszkanki Komorowa. Prócz obrazów tworzonych na krośnie pani Grażyna wykonuje także biżuterię okazjonalną techniką koronki frywolitkowej. Infostrow.pl

Ogłoszenia
J3M