Jak powszechnie wiadomo I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Ostrzeszowie w ramach projektu Erasmus+ – Renewable Energy podjęło współpracę z zagranicznymi szkołami z Belgii, Macedonii, Łotwy, Słowenii oraz Turcji. Działania zostały rozpoczęte już w 2020 roku, a koniec planowany jest na 2023 rok.

Ogłoszenia
Stolarz Lempert

Celem projektu jest upowszechnienie wiedzy na temat energii odnawialnej, rozsądnego wydatkowaniu energii elektrycznej, ukazanie wpływu działań człowieka na środowisko, znaczenie segregacji śmieci, a także integracja uczniów z różnych krajów. Projekt ten jest zainicjowany przez naszą szkołę, a koordynatorem projektu jest p. Grażyna Roztocka wspomagana przez p. Annę Błoch.

Pierwszy wyjazd odbył się w dniach od 6.12.2021 do 10.12.2021 do Srednja šola Slovenska Bistrica w Słowenii. Podczas pięciu dni pełnych efektywnej pracy mieliśmy okazję wraz z obcokrajowcami pogłębiać swoją wiedzę podczas prelekcji na temat działań proekologicznych w krajach partnerów. W partnerskiej szkole zaprezentowaliśmy, jak energia odnawialna jest użytkowana w Polsce. Również z uwagą oglądaliśmy prezentację reszty uczniów i dowiedzieliśmy się, jak wygląda sytuacja związana z zarządzaniem energetyką w innych krajach. Wykłady te z pewnością zainspirowały nas oraz innych uczestników do działania, a zwieńczeniem naszej pracy było wykonanie wspólnymi siłami mapy myśli. Pogłębianie swojej wiedzy o energii odnawialnej nie było jedynym elementem naszego pobytu, nie zabrakło także chwil na integrację.

Dla nas niezaprzeczalnie było to wyjątkowe doświadczenie, które przyczyniło się do naszego ogólnego rozwoju. Wyjazd ten umożliwił nam bowiem obcowanie z innymi, odmiennymi kulturami, poszerzając nasze horyzonty. Czas przeznaczony na integrację przyczynił się do nawiązania nowych znajomości i zdobycia wielu nowych wspaniałych wspomnień, które na pewno pozostaną na długo w naszej pamięci. Długie rozmowy prowadzone w języku angielskim niewątpliwie podniosły biegłość i płynność komunikacji w obcym języku, a więc niezaprzeczalnie przyczyniły się do rozwoju zdolności komunikacyjnych w języku angielskim i przełamaniu bariery językowej. Teraz z większą swobodą i pewnością siebie możemy się w nim porozumiewać. Ponadto my wraz z innymi uczestnikami projektu zapoznaliśmy się również z kulturą słoweńską , a także mieliśmy okazję na własne oczy przekonać się o malowniczych urokach Słowenii. Podczas wyjazdu mieliśmy możliwość zwiedzenia stolicy- Lublany, a także okolicznych miejscowości takich jak Ptuj i Maribor. Spędzenie zaledwie pięciu dni tam nie było przeszkodą do utworzenia głębokich relacji i zaprzyjaźnienia się z uczniami z innych szkół, dlatego rozstanie wywołało tym większy smutek.

Podsumowując, pobyt w Słowenii spełnił swoje założenia. Zdobyliśmy niezbędną wiedzę na temat rozsądnego gospodarowania odpadami. W dodatku rozwinęliśmy swoje zdolności interpersonalne i wzbogaciliśmy się o nowe doświadczenia. Wyjazd ten niezaprzeczalnie odegrał rolę w naszym rozwoju osobistym.

Inez Ptak, Julia Rybka, Dominika Jaszczyńska, Kamil Witoń

Ogłoszenia
Salon Fryzjerski