Powiat ostrzeszowski zaciągnie kredyt w wysokości trzech milionów złotych. Jak wyjaśniono, to jedyny sposób na dopięcie tegorocznego budżetu. Pieniądze potrzebne są przede wszystkim na domy pomocy społecznej i oświatę. Na swoim ostatnim posiedzenie zgodę na proponowane rozwiązanie wyraziła Rada Powiatu.
Jak ujawniła skarbnik powiatu Urszula Machoł, pierwotnie kwota kredytu miała być wyższa o 500 tys. złotych. Uznano jednak, że potrzeby nie są aż tak duże, a poza tym podniesienie stóp procentowych przyczyni się do zwiększenia kosztów obsługi długu i oprocentowania kredytu.
–Wyższe stopy procentowe oznaczają także zmniejszenie zdolności kredytowej– podkreśliła skarbnik. – Zdolność powiatu jest ograniczona, to już jest maksimum naszych możliwości kredytowych.
Jak dodał starosta Lech Janicki, tylko zamknięcie budżetu oświatowego wymaga dołożenia 1.700.000 złotych. W przypadku domów pomocy społecznej jest to natomiast 1.100.000 złotych.
– Domy pomocy społecznej borykają się z ogromnymi problemami, jeśli chodzi o deficyty– zaznaczył starosta. – Pozostałe wydatki również są niezbędne do poniesienia i łącznie da to sporą kwotę (…) Dopóki będziemy wydatkować na bieżącą działalność, w szczególności w obszarze opieki społecznej, tak wielkie pieniądze, nigdy nie będziemy mieli dobrych wskaźników, żeby mieć zdolność kredytową.
To jednak nie koniec złych wiadomości. Powiatowi samorządowcy nie kryją obaw związanych z lawinowym wzrostem cen energii elektrycznej i gazu.
– To są wzrosty rzędu 160-170%– powiedział Lech Janicki i zapowiedział zamiar wystąpienia o wyjaśnienia do spółki GEN. GAZ Energia. – Ale GEN GAZ dlatego tak wysoko podniósł ceny, że o sto procent drożej kupuje energię od PGNiG. Spółka jest traktowana jako podmiot komercyjny. Dlatego w takich gminach jak: Kobyla Góra, Mikstat, Grabów tak drastycznie poszły w górę ceny energii.
Według starosty samorządy powinny też wspólnie zaprotestować przeciwko stale rosnącym cenom paliwa. Jego zdaniem do zatrzymania tego procesu przyczyniłoby się obniżenie akcyzy, a także marży na stacjach PKN Orlen, spółki skarbu państwa i największego dystrybutora w naszym kraju.
–Na razie jest tak, że ogromne pieniądze, które w chwili obecnej wypływają z naszych kieszeni, w dużej mierze wpływają do budżetu państwa, ponieważ jest bardzo wysoka akcyza i marża. To można obniżyć, jeśli ktoś będzie chciał, wtedy będzie łatwiej – uważa Janicki, który zamierza zainicjować wspólne działania samorządowców w tym zakresie.
Kredyt nie jest rozwiązaniem długookresowym. To działanie doraźne, lecz mające swoje skutki w budżecie powiatu w latach następnych. Dojdzie spłata rat kredytu. Czy to początek zadłużania powiatu?
Czy władze powiatu przeprowadziły kalkulacje-ile są stratne w związku z polityką rządu i na ile podjęte decyzje przez władze powiatu były trafne i lokowane w budżecie na ten rok? Czy ktoś to sprawdzi i rozliczy?
Polski Ład! Brawo parafianie tj. wyborcy pisu
Na razie „dajo”, więc suweren jest zadowolony. Reszta go nie obchodzi.
Jeśli jesteś radnym jak się przedstawiasz to wstyd kto nas reprezentuje. Radny nie wie skąd się bierze dług powiatu i od kiedy on się ciągnie?
Witamy w PISneyland
Brawo, podwyżki mają być i będą!!! czekam aż paliwo będzie po 15 zł/l…tylko PIS!!! kocham PIS!!!!
Ooo i Pani radna nie ma pojęcia skąd się biorą podwyżki ??? Wstyd kto reprezentuje mieszkańców. Zdaje się , że to małe zakompleksione osóbki , które same dopadły się do koryta a strach rodzi w was agresje. PS. Podejrzewam , że podwyżki w całej Europe to sprawka PIS. Kaaaramba
W porządnej firmie zwalnia sie kiepskiego menagera nie zaciąga kredyt
W punkt!
Dobrze napisane i do tego w porządnej firmie jeśli jakiś etat jest niepotrzebny to się pracownika nie trzyma. Prawda jest taka , że 20% pracowników powiatu jest niepotrzebna. Wystarczy zredukować kilka etatów to zaraz się pieniądze znajdą.
Wobec tego po co inwestycja, która ma zmienić nasz park oraz po co zmiany przy klasztorku?
Nie rozróżniasz gminy od powiatu?
🤔