Ogłoszenia
Wawrzyniak reklama

13 grudnia obchodziliśmy 40 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Przypomnieniu okoliczności tego wydarzenia i tego, co działo się później służy wystawa, którą można oglądać w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Ostrzeszowie. Jej tytuł – „Niedziela bez Teleranka” – mówi wiele wszystkim, którzy pamiętają, jak wyglądał poranek 13 grudnia 1981 roku.

„Teleranek” był przecież jednym z najpopularniejszych programów telewizyjnych przeznaczonych dla dzieci. W każdy niedzielny poranek gromadził przed ekranami miliony widzów. Jaki więc był ich zawód, kiedy 13 grudnia 40 lat temu zamiast czołówki z charakterystycznym kogutem w roli głównej pojawił się gen. Wojciech Jaruzelski, by ogłosić wprowadzenie stanu wojennego.

Wiele osób, które były wtedy w wieku dziecięcym wspomina ten dzień właśnie tak, że nie było „Teleranka”. Stąd ten tytuł – potwierdza dyrektor Biblioteki Publicznej w Ostrzeszowie Dorota Owczarczak. – Wystawa składa się z trzynastu kolorowych plansz. Są na niej zdjęcia z różnych miejsc, dane, statystyka, motywy, przyczyny skutki, przebieg. Wszystko w kontekście ogólnopolskim, gdyż wystawa została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej.

Co prawda na ekspozycji zabrakło informacji lokalnych, opisujących i pokazujących ten trudny czas w Ostrzeszowie i okolicach, ale są plany, aby takowe pojawiły się w przyszłości.

Sama tego czasu nie pamiętam, jestem ciut młodsza, ale może warto w ten sposób kilka rzeczy przedstawić i może zainicjować dalsze poszukiwania, czytanie na temat tego okresu, a może też rozmowy w domach i chęć wspomnień ze strony rodziców czy dziadków. Podzielenie się tym czasem, który był niejednoznaczny. Tak jak sama ocena stanu wojennego nie jest jednoznaczna. Moi rodzice również się dzielą takimi wspomnieniami. Niektóre są nawet w pewien sposób zabawne, komiczne, bo to był też czas absurdu, ale wart upamiętnienia, chociażby ze względu na osoby, które niestety oddały życie w tym czasie – podkreśla D. Owczarczak.

Wystawa pt. „Niedziela bez Teleranka” będzie dostępna dla odwiedzających Bibliotekę Publiczną przynajmniej do końca bieżącego roku. ŁŚ

Ogłoszenia