Astygmatyzm to popularna wada wzroku, która może dotyczyć każdego. Jeśli więc obserwujesz u siebie pierwsze problemy z widzeniem, warto dowiedzieć się o niej więcej. Sprawdź, czym jest, jakie niesie ze sobą objawy oraz jak ją wyleczyć.

Czym jest astygmatyzm?

Wpisujesz w wyszukiwarkę hasła „astygmatyzm co to” czy „co to jest astygmatyzm„, ale wciąż do końca nie wiesz, czym jest to schorzenie? Najprościej ujmując, jest to wada wzroku, która objawia się niewyraźnym widzeniem. Warto podkreślić, że nie ma znaczenia to, czy masz problem z dostrzeganiem obiektów na odległość, czy też rozmywają Ci się litery podczas czytania książki. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku może się okazać, że masz astygmatyzm. Jest na tyle popularna choroba, że w samej Wielkiej Brytanii połowa osób, które noszą okulary lub soczewki kontaktowe, ma zdiagnozowaną właśnie ją.

Ogłoszenia
Instal Grunt

Po czym poznać, że masz astygmatyzm?

Wiesz już ogólnie, co to jest astygmatyzm, ale wciąż nie jesteś pewny(-a), czy warto wydawać pieniądze na wizytę u okulisty? Wciąż wpisywanie „astygmatyzm objawy” za dużo Ci nie mówi? Przede wszystkim zastanów się, czy widzisz wyraźnie przedmioty w swoim bliskim otoczeniu. Czy nie masz problemów w trakcie czytania książki lub pracy na laptopie? Następnie spróbuj popatrzeć w dal lub zwrócić uwagę na to, jak wyglądają poszczególne punkty, kiedy prowadzisz samochód w nocy, oglądasz film w kinie lub czytasz slajdy podczas prelekcji na ważnej konferencji. Jeśli są one zamazane nawet w nieznacznym stopniu, nie zastanawiaj się dłużej, co to jest astygmatyzm, tylko koniecznie zapisz się do specjalisty, który zaproponuje Ci odpowiednie leczenie, np. soczewki kontaktowe. Wszystko wskazuje na to, że ten problem może Cię dotyczyć.

Jak leczyć astygmatyzm?

Jeśli udasz się do okulisty, specjalista dokładnie wytłumaczy Ci, co to jest astygmatyzm, jak się u Ciebie objawia oraz jakie leczenie warto zastosować. Będzie się ono różniło od stopnia zaawansowania Twojej wady. Jeśli jest ona minimalna i nie przeszkadza Ci podczas codziennych czynności, wówczas najprawdopodobniej otrzymasz receptę na okulary do okazjonalnego stosowania. Co natomiast, jeśli astygmatyzm utrudnia Ci funkcjonowanie? Wówczas będą potrzebne Ci soczewki kontaktowe. W zależności od preferencji oraz stopnia wygody, jaką chcesz osiągnąć, możesz wybrać jednodniowe lub dwutygodniowe modele (te drugie wymagają odpowiedniej pielęgnacji oraz przechowywania). W sytuacji, w której Twój astygmatyzm jest już w zaawansowanym stadium, lekarz może Ci zaproponować laserową korektę wzroku.

Jakie soczewki nosi się przy astygmatyzmie?

Po szczegółowym dowiedzeniu się, co to jest astygmatyzm oraz wizycie u lekarza, będziesz wiedzieć już wszystko, czego potrzeba, aby na co dzień cieszyć się wyraźnym widzeniem. Interesują Cię jednak szczegóły i chcesz mieć świadomość, czym wyróżniają się soczewki na astygmatyzm? Są to miękkie, toryczne soczewki kontaktowe, które kompensują różnice w kształcie oka. Dzięki temu światło skupia się na siatkówce, a ich właściciel wyraźnie widzi.

[artykuł sponsorowany]

Ogłoszenia
J3M