Od 100 lat Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi w Mikstacie spieszą z pomocą dzieciom, chorym i wszystkim potrzebującym wsparcia. Przez ten czas trwale wpisały się w krajobraz społeczny miasta zyskując sympatię i wdzięczność mieszkańców. Podczas uroczystości jubileuszowej burmistrz Henryk Zieliński i przewodniczący Łukasz Dybul wręczyli s. Beacie Czop list gratulacyjny i kwiaty jako wyraz podziękowania za całe dobro, jakie siostry czynią w Mikstacie.

Ogłoszenia
Instal Grunt

Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi przybyły do Mikstatu 3 maja 1921 roku z Lwowa odpowiadając na wcześniejsze zaproszenie ks. Franciszka K. Ruszczyńskiego, ówczesnego proboszcza parafii mikstackiej, który przekazał siostrom budynek przy ul. Kaliskiej, w którym mieści się Dom Zakonny. Dzisiaj siostry prowadzą tam świetlicę socjoterapeutyczną współfinansowaną przez samorząd mikstacki.

Jubileusz 100-lecia obecności zakonnic w Mikstacie obchodzono w minioną sobotę, 2 października w kościele farnym oraz w Domu Zakonnym. Przybliżając zebranym historię zakonu, przypominając nazwiska sióstr i ich niekiedy dramatyczne losy (zwłaszcza w okresie okupacji hitlerowskiej i latach powojennych) s. Magdalena Abramow-Newerly wspomniała, że w ciągu wieku w mikstackiej placówce służyły 92 zakonnice, a obecna przełożona jest 25 z kolei. Wzruszający był także pokaz multimedialny skompilowany z archiwalnych zdjęć dokumentujących historię mikstackiej placówki. PK

Ogłoszenia
J3M