Afty, zajady i opryszczka wargowa, to jedne z najpopularniejszych zmian chorobowych, występujących w jamie ustnej. Najczęściej świadczą o tym, że nastąpił spadek odporności naszego organizmu, bądź wystąpił w nim znaczący niedobór witamin i minerałów. Powodują dyskomfort, utrudniając codzienne funkcjonowanie i są zjawiskami z wyglądu wysoce nieestetycznymi, dlatego ważna jest szybka diagnoza dokuczającej nam dolegliwości i skuteczne, oraz szybkie jej wyleczenie. Kurację możemy rozpocząć samodzielnie w warunkach domowych, przy pomocy dostępnych bez recepty specjalistycznych medykamentów.

Jak rozpoznać i wyleczyć afty?

Afty występujące w jamie ustnej to zazwyczaj wewnętrzne, kilkumilimetrowe owrzodzenia, przyjmujące kształt mikropęcherzyków. Pojawiają się w wyniku ogólnych uszkodzeń błony śluzowej i znajdują się najczęściej na języku, wewnętrznej części policzków i warg, lub w gardle w okolicy migdałków. Powstają przede wszystkim na skutek:

Ogłoszenia
Wawrzyniak reklama
  • mechanicznych urazów jamy ustnej (złe szczotkowanie, nieprawidłowo dopasowany aparat na zęby),
  • zmian hormonalnych (szczególnie w czasie cyklu miesiączkowego)
  • niedoboru żelaza, cynku i witaminy B12,
  • nadwrażliwości na niektóre pokarmy (ostre przyprawy, orzechy, jajka).

Nie są one zmianami zaraźliwymi, lecz ich nieodpowiednie leczenie utrudnia spożywanie pokarmów a nawet mówienie, dlatego istotna jest natychmiastowa kuracja. Aby w pełni pozbyć się afty, należy stosować specjalistyczne żele, których zadaniem jest wytworzenie bariery ochronnej na zaatakowanym i zmienionym obszarze i umożliwienie procesu regeneracji uszkodzonego miejsca. W czasie kuracji nie należy spożywać ostrych i kwaśnych produktów, gdyż to osłabia działanie zaaplikowanego leku i pogłębia stan zapalny, niszcząc wytworzoną przez niego ochronna powłokę. Dodatkowym wsparciem w leczeniu i zapobieganiu aftom są wszelakie płyny do płukania jamy ustnej, szczególnie te o właściwościach przeciwzapalnych, gdyż utrzymują one odpowiedni poziom pH w jamie ustnej, zapobiegając tym samym nawrotom tej formy uszkodzeń.

Skąd się biorą zajady?

Są to stany zapalne, występujące w kąciku/kącikach ust, obecne szczególnie w momencie niedoboru witaminy B2 w organizmie. Występują w formie bąbelków, wypełnionych płynem surowiczym, które następnie pękają i tworzą bolące, trudne do zagojenia rany, strupy i blizny. Przyczyną ich powstania jest infekcja bakteryjna, bądź grzybicza, wynikająca w szczególności z:

  • braku higieny jamy ustnej,
  • obecności cukrzycy typu 1,
  • przebytej antybiotykoterapii, która osłabiła organizm,
  • braku pielęgnacji ust i ich nadmiernego wysuszenia.

Należy zwrócić szczególna uwagę na częstotliwość występowania zajadów w organizmie. Sporadyczne pojawienie się ich na ustach jest normalną rzeczą, lecz w chwili, gdy zmiana chorobowa regularnie nawraca i wydaje się być niewyleczalnym zjawiskiem, nadszedł czas na kontakt ze specjalistą. Po uzyskaniu szczegółowych wytycznych i zaleceń, zrealizuj wszelkie recepty, stosuj się do otrzymanych zaleceń i definitywnie pozbądź się zajadów: https://www.wapteka.pl/zajady,239.html 

Skuteczne i szybkie leczenie opryszczki

Opryszczka jest chorobą zakaźną, spowodowaną przez wirus Herpes simplex typu 1. Zarazić się nią możemy, poprzez używanie tych samych przedmiotów (przybory kuchenne, toaletowe) co osoba chora. Występuje w postaci obrzękniętych, czerwonych grudek, znajdujących się na ustach, a towarzyszyć jej może gorączka, powiększenie węzłów chłonnych i zmęczenie. Rozwojowi uśpionej opryszczki sprzyja w szczególności:

  • nadmierna ekspozycja ciała na promieniowanie UV,
  • zmiana klimatu,
  • stres i zmęczenie,
  • osłabienie organizmu w wyniku przebytej uprzednio choroby.

Do wyleczenie strupów, które spowodował wirus opryszczki niezbędna jest maść, zawierająca dokonazol, tromantadynę, bądź dentovir, które odpowiadają za skuteczne wysuszenie i zagojenie zmienionych chorobowo miejsc. Lekiem podawanym doustnie w formie tabletek, który usypia wirusa jest acyklowir. Stosuje się go w momencie uporczywej i nawracającej, lub trudno gojącej się opryszczki. Ulgę od bólu przyniosą także miejscowe plastry na opryszczkę, które naklejone bezpośrednio na zakażone miejsce odseparują ją od niezaatakowanej wirusem powierzchni ust.

Odpowiednia dieta sposobem na uniknięcie chorób jamy ustnej

Istotną rolę w zapobieganiu powstawaniu zmian chorobowych na powierzchni twarzy jest odpowiednia dieta. Aby uniknąć nieprzyjemnej walki z aftami, zajadami, bądź opryszczką należy spożywać produkty bogate w witaminy i minerały. Szczególnie istotne są owoce i warzywa, które dostarczają organizmowi witaminę C, witaminę D i witaminy z grupy B. Należy również spożywać ryby i owoce morza, które odpowiedzialne są za dostarczenie do organizmu kwasów omega-3 oraz wysokonasyconych białek i tłuszczów. Unikajmy spożywania kwaśnych i pikantnych dań i napojów, gdyż niszczą one naturalną florę bakteryjną w naszej jamie ustnej, przyczyniając się do powstawania zmian i urazów. Po przebytym mikro urazie jamy ustnej należy pamiętać, aby wymienić szczoteczkę do zębów (swoją jak i reszty domowników) na nową. Nie używajmy też płynu do płukania, który towarzyszył nam podczas choroby i procesu leczenia, gdyż w nim również znajdują się bakterie, które przebywały wewnątrz naszej zmienionej chorobowo buzi.

Ogłoszenia
Salon Fryzjerski