W ciągu ostatniego tygodnia strażacy z powiatu ostrzeszowskiego interweniowali aż 88 razy w związku ze skutkami silnych wichur przetaczających się przez całą Polskę. Pierwsze takie zdarzenia odnotowano 16 lutego w godzinach wieczornych, a kolejne zgłoszenia przyjmowano aż do niedzieli. O tym czego dotyczyły, mł. kapitan Radosław Gatkowski, rzecznik prasowych Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrzeszowie.

Ogłoszenia
Wawrzyniak reklama

Większość z nich dotyczyła powalonych drzew na drogi oraz ciągi pieszo – rowerowe, natomiast w 33 przypadkach zgłoszenia dotyczyły zerwanych i uszkodzonych dachów na budynkach mieszkalnych, gospodarczych i stodołach. W niektórych przypadkach, doszło nawet do częściowego zawalenia się obiektów co przyczyniło się do bardzo dużych strat materialnych, które w sumie oszacowano na ponad 700 tys. zł. Najwięcej zdarzeń odnotowano na terenie Miasta i Gminy Ostrzeszów – 30 zdarzeń, natomiast w pozostałych gminach, ilość zdarzeń przedstawia się następująco: Kobyla Góra – 17 zdarzeń, Mikstat – 13 zdarzeń, Grabów nad Prosną – 9 zdarzeń, Kraszewice – 8 zdarzeń, Czajków – 6 zdarzeń, Doruchów – 5 zdarzeń.

Łącznie we wszystkich tych działaniach udział brało 25 zastępów z jednostek OSP i PSP z terenu powiatu ostrzeszowskiego w sile ok 120 strażaków. Bardzo niespokojna była zwłaszcza noc z 16 na 17 lutego. Strażacy wyjeżdżali wtedy przede wszystkim do uszkodzonych dachów na budynkach, zarówno mieszkalnych, jak i gospodarczych. Jak informuje dowódca Jednostki Ratowniczo Gaśniczej młodszy brygadier Tomasz Jabłoński, tego typu zgłoszenia docierały głównie z gmin Ostrzeszów (Korpysy i Siedlików) oraz Kobyla Góra (Bałdowice, Myślniew). Do osób najbardziej poszkodowanych przez nawałnicę należy pani Teodora z Bałdowic. 73-letnia, przewlekle chora kobieta w ciągu zaledwie kilka sekund straciła dorobek swojego życia. Wiatr zerwał dach z jej domu, poważnie przy tym uszkadzając konstrukcję budynku. Według ekspertyzy inspektorów nadzoru budowlanego w obecnym stanie nie nadaje się on do zamieszkania. W portalu pomagam.pl ruszyła zbiórka pod hasłem „Odbudujmy dom pani Teodorze”, z której dochód przeznaczony zostanie na nowy dach i inne niezbędne remonty. Zachęcamy do wsparcia tej akcji, liczy się każda złotówka. Silne podmuchy wiatru dały się we znaki również w Mikstacie, gdzie częściowo zostało zerwane blaszane poszycie wieży kościelnej. Na miejscu wciąż pracowali druhowie z miejscowej OSP, wspierani przez strażaków z Baranowa, którzy dysponują odpowiednio wysoką drabiną. W ostatnią sobotę naporu wiatru nie wytrzymało z kolei murowane ogrodzenie ostrzeszowskiego Klasztoru. Odbudowy wymagało będzie około 20m ceglanego muru. Na szczęście w wyniku opisanych zdarzeń nikt nie odniósł obrażeń. Choć, według aktualnych prognoz, pogoda wciąż nie będzie nas rozpieszczać to nie powinna przynosić już tak poważnych zagrożeń.

Ogłoszenia
Salon Fryzjerski