Rynek pracy we Wrocławiu

Ogłoszenia
Stolarz Lempert

Urząd Statystyczny we Wrocławiu podaje, że bezrobocie w tym mieście pod koniec 2020 r. wyniosło jedynie 2,3 %. Natomiast przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw oscylowało na poziomie 5820,08 zł. Biorąc pod uwagę pandemię koronawirusa covid 19 – jest to świetny wynik. Wydawać by się mogło w takim razie, że to idealne warunki dla osób poszukujących zatrudnienia – ogłoszeń cały czas jest sporo i są opłacane powyżej średniej krajowej. Jak jest naprawdę? Korzystając z serwisu gowork.pl, sprawdźmy jaka praca we Wrocławiu jest aktualnie dostępna.

Kto rekrutuje w dobie pandemii?

Wydawać by się mogło, że w dobie krajowego lockdownu firmy będą prowadzić redukcję etatów i na każdym szukać oszczędności. W niektórych branżach rzeczywiście tak jest. Ze względu na liczne restrykcje, ciężko będzie obecnie znaleźć pracę w sektorze gastronomii, hotelarstwie czy np. w branży fitness (chociaż zdarzają się wyjątki!). Trudna sytuacja wymienionych gałęzi biznesu przekłada się na ilość ofert – w serwisie znajdziemy ich zaledwie pięć.

Inaczej przedstawia się sytuacja branż związanych z obsługą klienta, sprzedażą, e-commerce czy marketingiem (np. agencje social media). Oferty pracy we Wrocławiu są i dodatkowo jest ich całkiem sporo, ale rekrutują głównie firmy, które działają w dużej mierze online lub obsługują wielu klientów. Dla takich przedsiębiorstw pandemia okazała się wyzwaniem innego rodzaju – zamiast zwalniać i ciąć koszty, były zmuszone zwiększać zatrudnienie, bo zapotrzebowanie na ich usługi gwałtownie wzrosło. Tak dzieje się w przypadku sklepów internetowych (częściej robimy zakupy w sieci), agencji seo i social media (każda firma chce być teraz w internecie) czy centrali call-center dużych korporacji (klienci dzwonią, bo nie mogą lub nie chcą iść do klasycznej placówki).

Przykładowo w kategorii programowanie i e-commerce znajdziemy 21 ogłoszeń o pracę. Sprzedawcy mogą wybierać z pośród 24 ofert, natomiast pracownicy call-center i obsługi klienta aż z 27. Nieźle prezentuje się także kategoria obejmująca ogłoszenia z zakresu grafiki, kreacji artystycznej i fotografiki – tutaj znajduje się 9 wpisów.

Czy warto zmieniać pracę w trakcie pandemii?

Dla wielu z czytających to pytanie pewnie nie ma sensu – bo pracowali w branżach szczególnie dotkniętych epidemią i stracili zatrudnienie, co sprawia, że są praktycznie zmuszeni do szukania nowej pracy.

Część z nas wciąż jednak pracuje i być może już dawno zmieniłaby miejsce zatrudnienia, gdyby nie niepewność związana z pandemią. Co można poradzić takim osobom? Czy rzucać się na głęboką wodę, ryzykować i szukać pracy teraz, czy może bezpiecznie poczekać na poprawę sytuacji?

Odpowiedź będzie nieoczywista. Praca we Wrocławiu jest dostępna przez cały czas, ponieważ wiele firm prowadzi ciągłą rekrutację, by ich zespoły były gotowe do wzmożonej pracy w trakcie odbicia gospodarczego. Co więcej, niezależnie od sytuacji ekonomicznej, w dużych korporacjach zawsze trwa rotacja pracowników. Zawsze ktoś odchodzi, ktoś inny awansuje wyżej. To stwarza szanse dla osób szukających pracy, ponieważ ciągle tworzą się nowe wakaty – warto wysyłać cv nawet, gdy firma, która nas interesuje, obecnie nie prowadzi rekrutacji. Ostatnim, lecz równie istotnym czynnikiem jest kondycja finansowa przedsiębiorstw. Te, które w czasach kryzysu aktywnie poszukują nowych pracowników, dają jasny sygnał, że ich biznes jest oparty na solidnych fundamentach i planują daleko w przyszłość – kto nie chciałby mieć takiego pracodawcy?

Również osoby, które straciły pracę z powodu epidemii, mogą spróbować przekwalifikować się i postać się znaleźć zatrudnienie w lepiej prosperujących branżach. Internet oferuje w tej chwili w zasadzie nieograniczoną możliwość odbycia szkoleń online.

Podsumowanie

Ofert pracy we Wrocławiu w serwisie gowork.pl jest w tej chwili łącznie ponad 1200. Czy to dużo, czy mało? To zależy – niektóre branże rekrutują, inne wstrzymały pozyskiwanie nowych pracowników lub wręcz rozpoczęły redukcję etatów. Ogłoszenia jednak są i co więcej, każdego dnia pojawiają się nowe. Dlatego życzę Ci czytelniku, pomimo niekorzystnych warunków na rynku pracy, znalezienia pracy Twoich marzeń.

 

Ogłoszenia
J3M