ZUS wspólnie z KAS prowadzi kolejne już szkolenia on-line dla przedsiębiorców nt. Polskiego Ładu. Informacje można uzyskać również pod numerem telefonu 22 290 55 00 oraz skorzystać ze specjalnego kalkulatora, który ułatwia ustalenie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz obliczenie należności.

Ogłoszenia
Stolarz Lempert

Przygotowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wspólnie z Krajową Administracją Skarbową pakiet wsparcia dla przedsiębiorców obejmuje m.in.: szkolenia przez internet (webinaria), dyżury ekspertów w mediach oraz indywidualną pomoc w placówkach ZUS i KAS.

Takie szkolenia i dyżury odbywają się również w województwie wielkopolskim, a informacje na ten temat są dostępne na stronie internetowej www.zus.pl, w zakładce Szkolenia i wydarzenia – informuje Marlena Nowicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa wielkopolskiego – Wystarczy wybrać miasto i wyświetli się lista organizowanych przez daną placówkę wydarzeń.

Infolinia
Przedsiębiorcy mogą uzyskać informacje o Polskim Ładzie również pod numerem telefonu 22 290 55 00. Aby uzyskać połączenie z konsultantem odnośnie Polskiego Ładu, po komunikacie powitalnym należy wybrać cyfrę 2 na klawiaturze telefonu – dodaje Marlena Nowicka.

Na stronie zus.pl dostępne są również materiały informacyjne dotyczące zmian wynikających z Polskiego Ładu. Są to odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, poradniki oraz nagrania webinariów. Materiały te są na bieżąco aktualizowane.

Kalkulator

Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił na swojej stronie internetowej (www.zus.pl) specjalny kalkulator, który ułatwia przedsiębiorcom ustalenie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz obliczenie należności – informuje rzeczniczka – Korzystanie z niego jest bardzo proste. Wystarczy wprowadzić kilka kluczowych danych np. okres rozliczeniowy, formę opodatkowania, kwotę dochodu lub przychodu.

W ramach programu Polski Ład wprowadzone zostały zmiany w zasadach ustalania podstawy wymiaru oraz wysokości należnej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Przedsiębiorcy muszą ją obliczać od przychodu lub dochodu w zależności od przyjętej formy opodatkowania. Forma opodatkowania ma wpływ na zasady ustalania podstawy wymiaru składek. Zmiany te obowiązują przy ustalaniu podstawy wymiaru i wysokości składki zdrowotnej należnej za okres od stycznia 2022 r. Kalkulator pomoże ustalić podstawę wymiaru i obliczyć kwotę składki należnej za dany miesiąc.

Ogłoszenia
J3M