Ponad czterdzieści obrazów zgromadzono na wystawie stanowiącej podsumowanie dotychczasowej działalności sekcji plastycznej Uniwersytetu III Wieku w Ostrzeszowie. Jej oficjalne otwarcie nastąpiło 15 marca w budynku po byłej Szkole Podstawowej nr 3. Nie zabrakło wyrazów solidarności z Ukraińcami.

Ogłoszenia
Stolarz Lempert

Autorką kilku z zaprezentowanych prac jest Maria Grochowina. Na jednym z obrazów uwieczniła pole pokryte tysiącami słoneczników na tle błękitnego nieba. To oczywiście jednoznaczne nawiązanie do ukraińskiej flagi. Autorka chciałaby ofiarować tę pracę jednej z rodzin uchodźców, które w ostatnim czasie przyjeżdżają do Ostrzeszowa. Pani Maria jest najlepszym dowodem na to, że nigdy nie jest za późno na odkrycie nowej pasji.

Kiedyś malowała moja siostra, która skończyła szkołę plastyczną – wspomina. Potem tego zaprzestała i zaczęła pracować w innym kierunku, robiła dekoracje w sklepach. Kiedy przeszła na emeryturę, kupiłam jej farby, chciałam, żeby znowu malowała. Nie miała czasu, więc te farby leżały i leżały…

Aż w końcu sięgnęła po nie M. Grochowina, która w przeszłości chętnie uczestniczyła w wystawach podsumowujących organizowane w Ostrzeszowie plenery malarskie.

W końcu zaczęłam sama malować – podsumowuje.

8-osobową sekcję plastyczną UTW tworzą zresztą przede wszystkim osoby, które malowanie potraktowały poważnie dopiero po zakończeniu kariery zawodowej. Zajęcia pod okiem Elżbiety Lubińskiej odbywają się w każdy wtorek.

To jest takie miłe spotkanie – podkreśla opiekunka sekcji Krystyna Szlafke.Możemy porozmawiać o wszystkim, o swoich problemach. W czasie epidemii przychodziło mniej osób, ale mimo wszystko się spotykaliśmy. Ja po chorobie wchodziłam po schodach o lasce. Tworzymy przyjazną, serdeczną i rodzinną grupę, troszczymy się o siebie.

Obrazy powstają jednak nie tylko podczas zajęć warsztatowych, ale również w trakcie plenerów organizowanych w najciekawszych zakątkach ziemi ostrzeszowskiej i nie tylko. Otwarta właśnie wystawa jest pokłosiem wszystkich tych artystycznych działań.

Pewne zdolności w różnych dziedzinach mam, ale akurat w tej mi ich brakuje powiedział do autorów prac burmistrz Patryk Jędrowiak.Dlatego tym bardziej doceniam osoby, które potrafią malować, potrafią przełożyć rzeczywistość na płótno, ale w taki sposób, w jaki tę rzeczywistość widzą. Najpiękniejsze jest to, że nie zawsze jest ona odwzorowana jeden do jednego, ale tak jak ją sami postrzegamy.

Gościem wernisażu był również dyrektor Ostrzeszowskiego Centrum Kultury Michał Szmaj, który zaprosił członków sekcji do zaprezentowania swoich obrazów w galerii OCK. Propozycję przyjęto z dużym zadowoleniem, ponieważ ze względu na ograniczenia lokalowe udało się na razie pokazać jedynie niewielką część dorobku plastyków amatorów z Uniwersytetu III Wieku. ŁŚ

Ogłoszenia