Na swoim ostatnim posiedzeniu Rada Miejska w Ostrzeszowie zaakceptowała nowe stawki podatków od nieruchomości i środków transportowych. Zgodnie z podjętymi uchwałami, 1 stycznia 2022 roku wzrosną one o 3,5 do 5%. Podwyżka tłumaczona jest m.in. rosnącą inflacją i zwiększającymi się kosztami zakupu energii. Największy, bo pięcioprocentowy, skok dotyczy stawek podatku od środków transportowych.

Ogłoszenia
Wawrzyniak reklama

– Natomiast trzeba pamiętać, że w zeszłym roku ten podatek nie było w ogóle podnoszony – przypomina przy tym burmistrz Patryk Jędrowiak. – Też na prośbę radnych, którzy proponowali, aby w okresie pandemii wyjść naprzeciw firmom transportowym, które borykały się ze swoimi problemami. Stąd tutaj jest równy wzrost 5-procentowy. W pozostałych aspektach jest to zróżnicowane.

Podatek do nieruchomości zamieszkałych wzrasta o 4 grosze za metr kwadratowy.

– Każdy może sobie przemnożyć, jaki to jest wzrost opodatkowania i zobaczyć, że nie jest to wzrost dotkliwy – uważa burmistrz. – Przynajmniej porównując do wzrostów, które niestety wszyscy odczuwamy na artykułach spożywczych czy budowlanych, czy też niestety na źródłach energii.

Jak zaznacza Jędrowiak, środki uiszczane przez podatników to dla gminy główne źródło utrzymania.

– Gmina nie ma żadnych własnych pieniędzy. Pieniądze w gminie pochodzą tylko i wyłącznie od podatników. Tak więc jeżeli rośnie inflacja, rosną koszty funkcjonowania gminy, rośnie płaca minimalna to na wynagrodzenia w edukacji czy w administracji oraz za opłacenie rachunków za prąd i gaz, podobnie jak w domu, więcej zapłacić musi także urząd. My oczywiście staramy się budżet stworzyć tak, aby poczynić pewne oszczędności, tam gdzie jest to możliwe. Jak wszyscy wiemy, wzrost kosztów opłat za prąd i gaz czy nawet wynagrodzenia jest o wiele większy niż inflacja, przynajmniej ta podawana przez Główny Urząd Statystyczny, natomiast nie chcieliśmy podnosić podatków bardziej. Stąd podwyżka od 3,5 do 5% w zależności od kategorii.

Podwyżki podatków Rada Miejska przyjęła większością głosów, choć nie jednomyślnie. W przypadku nieruchomości przeciw było trzech, a w przypadku środków transportowych czterech radnych. ŁŚ

fot. sxc.hu

Ogłoszenia
J3M