Wyłudzenia pieniędzy na funkcjonariusza policji oraz inne osoby wykonujące zawody zaufania publicznego nie ustały. W ostatnim czasie takie zdarzenia wystąpiły na terenie kraju i naszego województwa – Czarnkowie, Wągrowca i Pile. Największą stratę poniosło małżeństwo 69-latków z małej wsi w pow. pilskim.

Ogłoszenia
Instal Grunt

Do pary telefonował mężczyzna podający się za policjanta, przekazał informację, że synowa spowodowała wypadek śmiertelny i jest w poważnych tarapatach – mówi Marcin Parzybok z Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie. – W toku dalszej rozmowy zaproponował możliwość wpłacenia kaucji w wysokości 200.000 zł, w celu uniknięcia umieszczenia synowej w areszcie. Oszołomieni informacją seniorzy dali się zwieść prowokacji i wypłacili pieniądze w kwocie 200.000 zł (sic!), przekazując je w sposób ustalony przez sprawcę. Seniorzy zorientowali się, że zostali oszukani po niespełna 3 godzinach od zdarzenia, wtedy sprawę zgłosili na policję.

Policja przypomina – manipulują emocjami i faktami sprawcy w brutalny sposób wykorzystają dobroduszność seniorów. Starsi ludzie, oszołomieni przekazaną im informacją, stawiani są  w sytuacji bez wyjścia… Czy aby na pewno? Policja przypomina, że w przypadku odebrania telefonu z prośbą o przekazanie pieniędzy należy zawsze: zachować spokój i bystrość umysłu, nie działać w pośpiechu, nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel, zweryfikować informacje, potwierdzić informację u innych członków rodziny, nigdy nie przekazywać pieniędzy osobom obcym, o każdym podejrzanym telefonie niezwłocznie powiadomić Policję. Pamiętaj, Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem. Bądź czujny, nie daj się oszukać!

Źródło: KPP Ostrzeszów

Ogłoszenia
J3M