Ochotnicza Straż Pożarna w Zajączkach obchodziła wyjątkowy jubileusz – 100-lecia istnienia! Rocznicowe obchody odbyły się w sobotę, 20 sierpnia. Były okolicznościowe medale, życzenia, ale i burza z ulewnym deszczem.

Ogłoszenia
Instal Grunt

Uroczystość rozpoczęła się od mszy św. na placu za remizą, którą odprawił proboszcz ostrzeszowskiej Fary ks. Leszek Szkopek, po niej głos zabrał prezes jednostki druh Mirosław Górny, który mówił o historii jubilatki.

Jak wynikało z pozyskanych przez druha informacji, straż w Zajączkach powołana została do życia w roku 1922. – Jako jedna z pierwszych wiejskich jednostek ochotniczych na terenach obecnej gminy Ostrzeszów – zauważył prezes. – Z odszukanych dokumentów wynika, że jej założycielami byli: Mikołaj Ślęzak, Hilary Lis, Władysław Krzykała i Piotr Wietecki.

Jednym z ważniejszych wydarzeń w życiu jednostki było powołanie w 1956 roku komitetu budowy remizy, pozwolenie na jej budowę uzyskano dopiero w 1961 roku, a oddanie do użytku budynku miało miejsce trzy lata później. Z czasem został on rozbudowany, dobudowano kuchnię, toalety i scenę letnią. W latach 2012-2013 sala przeszła gruntowny remont, a w ubiegłym roku dzięki wsparciu zewnętrznemu przeprowadzono konieczną termomodernizację. Nie zmieniło się jedno, od momentu powstania sali, jak zauważył prezes, stanowiła i nadal stanowi „centrum życia społecznego, sportowego i kulturalnego Zajączek”.  O małej, ale niezwykle prężnie działającej jednostce z Zajączek głośno jest w całym powiecie nie tylko ze względu na przypadający w tym roku jubileusz. Wszystko to za sprawą sukcesów jakie odnoszą działające przy OSP Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze, choć nie tylko…  – Godną zauważenia i zapisania w rysie historycznym jest zwłaszcza zwycięska passa drużyny żeńskiej, która od dziesięciu lat wygrywa w gminie i powiecie wszystkie zawody, trzykrotnie kwalifikując się do wojewódzkich zawodów pożarniczych, gdzie w 2018 roku zdobyła trofeum w postaci pucharu za trzecie miejsce w ćwiczeniu bojowym – zauważył Górny.

Jubileusz stał się okazją do wręczenia medali, ale i podziękowań osobom, które działają na rzecz jednostki. Szczególne podziękowania skierowano w stronę druha Andrzeja Michalaka – wieloletniego trenera drużyn pożarniczych z wieloma sukcesami na szczeblu miejsko-gminnym, powiatowym, a także wojewódzkim. –  Ta służba daje nam satysfakcję, która sama w sobie jest już nagrodą. To dla nas zaszczyt, że jesteśmy częścią rodziny Ochotniczej Straży Pożarnej i z dumą nosimy nasz mundur – nie ukrywał wyróżniony strażak.

Nie obyło się bez życzeń i gratulacji m.in. ze strony posła Andrzeja Grzyba, a także wicemarszałka województwa wielkopolskiego Krzysztofa Grabowskiego. – 100 lat to piękny wiek, to też bardzo bogata historia, którą stworzyli ludzie, ci, którzy zostali tu dzisiaj wspomniani i wyróżnieni. Oni pamiętają wiele lat z historii OSP w Zajączkach – mówił Grabowski, który jednocześnie pełni funkcję Wiceprezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.

Trzeba przyznać, że organizatorzy wydarzenia stanęli na wysokości zadania, przygotowali bufet z ciepłymi posiłkami, zabawy z animatorką i dmuchane zamki, rozstawili również kilka namiotów, które ochroniły mieszkańców wsi i zaproszonych gości przed ulewnym deszczem.

 

ODZNACZENI:

Złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa:

– Sławomir Kempa

– Sławomir Sokołowski

 

Srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa:

– Dariusz Adamski

– Jan Kocerka

– Mariusz Ślęzak

– Marlena Ciomek-Jasińska

 

Brązowym medalem za zasługi dla pożarnictwa:

– Antoni Gorgol

– Damian Jasiński

– Tomasz Adamski

Ogłoszenia
Salon Fryzjerski