Połącz się z nami
top

Wydarzenia

Milowy krok w kierunku budowy przydomowych oczyszczalni w Rogaszycach

Opublikowano

w dniu

Na ten dzień mieszkańcy Rogaszyc w gminie Ostrzeszów czekali od kilku lat. Dobiegł końca najdłuższy w tej kadencji przetarg i podpisano umowę na montaż w tej miejscowości 140 przydomowych oczyszczalni ścieków. Wartość kontraktu to ponad 3,4 mln złotych, z czego blisko 2 miliony złotych to unijna dotacja przekazana przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Początki przedsięwzięcia sięgają roku 2020, kiedy ruszyły prace projektowe.

Procedura napotkała wiele problemów – nie kryje burmistrz Ostrzeszowa Patryk Jędrowiak. – Bo i uzgodnienia z Wodami Polskimi i w końcu bardzo skomplikowana procedura przetargowa, która skończyła się w Krajowej Izbie Odwoławczej i dopiero teraz znalazła swój finał. Dzięki temu mogliśmy podpisać umowę z wykonawcą.

Z czego wynikały problemy zaistniałe w toku procedury przetargowej?

Reklama
Wawrzyniak-sierpien

Głównym celem, który sobie założyliśmy, było to, żeby mieszkańcom dostarczyć przydomowe oczyszczalnie naprawdę jak najwyższej jakości – podkreśla burmistrz. – Dlatego też podczas postępowania przetargowego wiele ofert zostało przez nas odrzuconych w związku z tym, że naszym zdaniem nie spełniały tych rygorystycznych wymogów. Z tym niektóre firmy nie chciały się zgodzić i stąd odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej, która ostatecznie przyznała nam rację. Dzięki temu mogliśmy zakończyć postępowanie i podpisać umowę z firmą Ekodren.

W ten sposób dobiegł końca najdłuższy w tej kadencji i jeden z najdłuższych na przestrzeni wielu ostatnich lat przetarg ogłoszony przez gminę Ostrzeszów.

Firma praktycznie od razu rusza do pracy zapowiada P. Jędrowiak. – W pierwszej kolejności będzie kontaktowała się z mieszkańcami, aby zaktualizować listę zainteresowanych. Minęło już trochę czasu, więc niektórzy mogli, chociażby na własną rękę, podjąć taką inwestycję. Dlatego lista będzie aktualizowana, ewentualnie osoby z listy rezerwowej będą mogły być dołączone. Jeżeli okazałoby się, że lista rezerwowa zostanie wyczerpana, to wtedy publicznie ogłoszony będzie kolejny nabór zainteresowanych mieszkańców.

W kolejnym etapie rozpoczną się prace projektowe, pozyskiwanie niezbędnych pozwoleń, a wreszcie roboty instalacyjne.

Reklama
Wawrzyniak-sierpien

To wszystko będzie odbywało się równocześnie dodaje włodarz gminy. Te projekty, które już będą zaakceptowane, trafią do realizacji. Zakończenie projektu będzie miało miejsce nie później niż do końca tego roku.

Jak wiadomo, montaż przydomowych oczyszczalni to wyjście naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Rogaszyc, którzy przez wiele lat zgłaszali potrzebę skanalizowania ich wsi.

Wybudowanie kanalizacji wiązałoby się z olbrzymimi rachunkami, co zapewne by powodowało, że mieszkańcy by się do niej nie podłączali uważa Jędrowiak.W związku z tym poszukiwaliśmy alternatywy i idealnie wpisał się w to program kompleksowego budowania przydomowych oczyszczalni.

Mieszkańcy Rogaszyc nie ponoszą żadnych kosztów z tytułu montażu. Przez pięć lat właścicielem każdej powstałej instalacji będzie gmina. Jedyny koszt obciążający danego mieszkańca wiązał się będzie z koniecznością wywozu osadu. Po tym okresie oczyszczalnie przejdą w ręce beneficjentów. ŁŚ

Reklama
Wawrzyniak-sierpien

fot. sxc.hu

Reklama
J3M
Kliknij żeby komentować

1 komentarz

  1. ziom

    2023-03-18 at 14:05

    a co z mieszkańcami innych wsi ,którzy będą nachodzeni przez służby kontrolne wysyłane przez gminę w imię lewicowych ideologii. gmina powinna zapewnić dostęp do kanalizacji a później nachodzic i łamać mir domowy .LUDZIE OBUDCIE SIĘ

    • miejscowy

      2023-03-19 at 19:15

      W Rogaszycach temat może 15lat więc proszę sie uzbroić w cierpliwość-ten krok milowy to kolejne lata XD gdybym czekał to zakręcał bym ścieki w słoiki ,co miesiąc było pisane 100zł przez pięć lat do Gminy a potem na własność,wyszło zrób za swoje będzie taniej..

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 − dwa =

Popularne tematy