Rekordowa inflacja mocno daje się we znaki mieszkańcom Ostrzeszowa. Gdzie w czasie wysokich cen znaleźć oszczędności? Zmotoryzowani mogą ich szukać w ubezpieczeniu OC. Dowiedz się, jak obniżyć składkę i płacić mniej za obowiązkową polisę od odpowiedzialności cywilnej.

Ogłoszenia
Stolarz Lempert

Porównuj i oszczędzaj

Jeśli myślisz o tanim OC, miej świadomość, że duże znaczenie ma to, gdzie je kupisz ubezpieczenie. Podczas gdy większość tych samych pod względem jakości i przeznaczenia produktów i usług jest sprzedawanych w podobnych cenach, z ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Wystarczy uruchomić porównywarkę internetową na stronie kalkulator-oc-ac.auto.pl, żeby samodzielnie się przekonać, jak skrajnie odmienne mogą być stawki za OC.

Wyobraź sobie, że za to samo mydło płacisz diametralnie inną cenę w jednej drogerii niż w innej. Co więcej, ceny dla pozostałych klientów są większe lub mniejsze niż dla Ciebie, a ich wysokość zależy od rozmaitych kryteriów przyjętych przez sprzedawcę. Nie do pomyślenia? W przypadku mydła owszem, jednak właśnie taki mechanizm obowiązuje przy OC. Jeżeli bez przemyślenia wybierzesz przypadkowe towarzystwo, ryzykujesz przepłacenie setek czy nawet tysięcy złotych, bo aż takie bywają różnice w ofertach.

Aby tego uniknąć, porównaj aktualnie dostępne oferty i dowiedz się, w którym towarzystwie ubezpieczenie jest dla Ciebie najtańsze, a następnie je wykup. Nie przejmuj się, że firma, z którą podpisujesz umowę, jest nieznana czy ma negatywne opinie wśród klientów, bo OC w praktyce nie jest dla Ciebie. Nie Ty otrzymasz z niego ewentualne odszkodowanie, lecz poszkodowane przez Ciebie osoby. Podczas poszukiwania oferty ubezpieczeniowej Twoim celem powinno być więc znalezienie najtańszej oferty. To możliwe dzięki użyciu wspomnianej już porównywarki bądź skorzystaniu z usług agenta ubezpieczeniowego.

Historia ubezpieczeniowa – podstawa taniego OC

Innym niezwykle istotnym czynnikiem kształtującym cenę OC jest przebieg Twojego ubezpieczenia. Zarówno jego czas, jak i liczba wyrządzonych przez Ciebie szkód drogowych wpływają na wysokość składki ubezpieczeniowej. To oznacza, że aby płacić mniej za obowiązkową polisę, należy przez nie mniej niż kilka lat kontynuować OC bez szkód. Spowodowanie kolizji, stłuczki czy wypadku, na skutek którego zostało wypłacone odszkodowanie z Twojego ubezpieczenia, kończy się utratą zniżek lub – w razie ich braku – obciążeniem dodatkowymi podwyżkami.

Tak samo dzieje się w przypadku braku ciągłości polisy przez co najmniej kilka miesięcy. Wówczas dochodzi do systematycznego zmniejszania się poziomu zniżek uzyskanych wcześniej przez kierowcę, w związku z czym za kolejne wykupione OC zapłaci więcej, niż gdyby je kontynuował bez absencji. Im dłuższa przerwa, tym więcej zniżek stracisz.

Czy na pewno potrzebne Ci auto z dużym silnikiem?

Wśród czynników kształtujących cenę obowiązkowego ubezpieczenia należy wymienić też parametry samochodu. Newralgiczną rolę w tym zakresie odgrywa pojemność silnika. Co do zasady, im większa jej wartość, tym droższe OC. I odwrotnie – wraz ze spadkiem litrażu jednostki napędowej obniża się również składka ubezpieczeniowa. Miej to na uwadze, gdy przeglądasz serwisy internetowe z ofertami sprzedaży samochodów. Jeśli planujesz kupno używanego auta z Niemiec, przeczytaj ten artykuł: https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/niemieckie-strony-z-autami/.

Raty? Wygodne, ale skutkują droższym OC

Perspektywa rozłożenia składki ubezpieczeniowej na raty jest kusząca, ale czy wiesz, że wiąże się z droższym OC? Chodzi o to, że zsumowana kwota wszystkich rat jest najczęściej wyższa niż cena polisy opłacanej jednorazowo. Różnice wynoszą przeważnie 5-15%, więc sam podejmij decyzję, co będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem.

Tańsze ubezpieczenie dla młodych kierowców z Ostrzeszowa

Sprawdzonym i często stosowanym sposobem na tańsze OC dla młodych osób jest uczynienie formalnym właścicielem pojazdu drugiego kierowcę, który dysponuje wysokimi zniżkami ubezpieczeniowymi. Jego angaż przyczyni się do znacznej redukcji składki i pozwoli zaoszczędzić setki złotych.

Unikaj punktów karnych

Od 2022 r. towarzystwa ubezpieczeniowe mogą sprawdzać, ile punktów karnych otrzymał kierowca. Mają prawo wykorzystać tę wiedzę w wyliczeniu składki, podnosząc ją osobom często karanym. Jednak nie wszystkie towarzystwa stosują ten mechanizm, dlatego jeśli nie należysz do kierowców gorliwie przestrzegających przepisów, poszukuj ofert nieuwzględniających punktów karnych.

Ogłoszenia
J3M