Zdany egzamin na prawo jazdy powoduje wśród wielu młodych osób zadowolenie i poczucie spełnienia. Uzyskanie uprawnień do prowadzenia pojazdem jest z pewnością ważnym momentem w życiu. Od teraz bezproblemowo można wsiąść za kółko i dojechać do wybranego celu. Radość często kończy się jednak w momencie, gdy świeżo upieczony kierowca decyduje się na zakup samochodu i ubezpieczenia OC. Ceny mogą, ale nie muszą być w tym przypadku wysokie. A ile tak naprawdę powinno kosztować OC dla młodego kierowcy?

Ogłoszenia
Wawrzyniak reklama

Co wpływa na cenę OC?
Jeśli jako młodzi kierowcy staliśmy się, bądź w nieodległej przyszłości staniemy się właścicielami czterech kółek, to warto wiedzieć, że czeka nas czynność związana z zakupem obowiązkowego ubezpieczenia OC. Wiadomo, że w takim wieku istotnym czynnikiem jest cena – im niższa, tym lepiej. Na szczęście, jest wiele alternatyw, które ułatwią całą procedurę. Dobrym wyborem jest kalkulator OC, przy pomocy którego będziemy mogli porównać oferty różnych ubezpieczycieli i wybrać tą, która nam odpowiada.
Sam wybór oferty nie jest odpowiedzią na tytułowe pytanie, czyli to dotyczące tego, ile powinno kosztować ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy? Otóż wpływ na finalną kwotę ma wiele czynników. Wbrew pozorom, młody wiek i stosunkowo niewielkie doświadczenie za kierownicą nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na końcową stawkę. Poza tym, na cenę OC wpływają:
– pojemność silnika;
– wiek oraz przebieg samochodu;
– stan cywilny i liczba dzieci;
– miejsce zamieszkania.
Wszystkie z powyższych zagadnień mogą mieć istotny wpływ na końcową wartość, jaką przyjdzie nam zapłacić. Co ciekawe, wspomniane pozycje są obiektem zainteresowań nie tylko młodych kierowców, ale też tych doświadczonych, z wieloletnią, bezszkodową historią. Poza tym, na wysokość OC mogą wpływać tak trywialne czynniki, jak np. forma płatności. Przykładowo, rozbicie należności na raty będzie wiązało się z wyższą ceną końcową.

Ile powinno kosztować OC młodego kierowcy?
Wiedząc już, jakie czynniki wpływają na cenę OC, warto skupić się na konkretnych kwotach. Jeśli chcemy wiedzieć, ile może kosztować nas OC, wówczas warto skorzystać z rozwiązania, takiego jak kalkulator OC. Dzięki niemu uzyskamy spersonalizowaną ofertę. Niemniej jednak odnosząc się do ogółu cen należy zauważyć, że niejednokrotnie przyjdzie zapłacić nam ponad 1000 zł. Przykładowo, średnia cena OC dla kierowców do 25 roku życia w grudniu 2022 roku wyniosła ponad 1200 zł.
Tak wysoka kwota wynika z różnorodnych zwyżek czy braku historii związanej z wcześniejszym posiadaniem pojazdów. Co więcej, młode osoby są traktowane przez ubezpieczycieli jako te, które często mają skłonności do przekraczania prędkości czy jazdy niezgodnej z przepisami prawa. Można rzec, że młodzieńcza brawura działa tutaj na niekorzyść. Ponadto, wspomniane wartości są nawet o kilkaset złotych wyższe w porównaniu ze średnią ceną OC w naszym kraju.

W jaki sposób można płacić mniej?
Mając na uwadze powyższe kwoty, wiele młodych kierowców z pewnością zastanawia się, czy istnieje sposób na to, aby płacić mniej. Oczywiście, są pewne rozwiązania, które mogą przyczynić się do spadku ceny ubezpieczenia OC. Przede wszystkim należy wspomnieć o regularnym i nieprzerwanym budowaniu swojej historii przy pomocy bezszkodowej jazdy.
Poza tym, już na etapie zakupu samochodu warto zdecydować się na taki o stosunkowo niskiej pojemności silnika. Można również rozglądnąć się za ofertą od firm, które promują tańsze ubezpieczenie OC dla kierowców z ubogą historią. Sposobem na obniżenie kwoty ubezpieczenia OC jest również wybór konkretnego silnika. Zakłada się, że najniższe stawki występują w przypadku samochodów hybrydowych i elektrycznych.

Ogłoszenia
Zielony Ogród