Edeklaracje – to dzięki nim otrzymasz szybszy zwrot podatku niż przy składaniu pisemnego zeznania podatkowego. E-deklaracje 2022 już są gotowe do pobrania, wraz z niezbędnymi aktualizacjami dokonanymi przez Polski Ład. Zobacz, kto i do kiedy może złożyć e-deklaracje 2023.

Czym są e-deklaracje?

E- deklaracje to całkowicie wirtualny system, który umożliwia złożenie zeznania podatkowego przez Internet. Pierwszy raz został uruchomiony 1 stycznia 2008 roku, i od tamtej pory cieszy się rosnącą popularnością. To zdecydowane ułatwienie, które pozwala wysłać rozliczenie bez wychodzenia z domu, a dedykowane programy dokonują za nas niezbędnych wyliczeń i uzupełniają okienka. Za pośrednictwem programów e-PIT można złożyć formularze PIT-16, 16A, 19A, 28, 28S 36, 36L, 37, 38 i 39. Zaktualizujesz także swoje dane osobowe oraz złożysz inne dokumenty urzędowe (np. podania). Do wysłania deklaracji potrzebny jest jedynie podpis elektroniczny z ważnym certyfikatem lub podanie kwoty przychodu z zeszłorocznego rozliczenia.

Ogłoszenia
Wawrzyniak reklama

Przygotowanie do złożenia e-deklaracji

Oprócz podpisu elektronicznego lub kwoty przychodu, potrzebujesz jeszcze wszystkie otrzymane rozliczenia PIT-11 i PIT-8C za deklarowany rok podatkowy. Jeśli nie posiadasz tych dokumentów, będzie Ci potrzebna samodzielnie ustalana kwota przychodu. Równie ważny jest dostęp do wszystkich dokumentów, faktur i biletów uprawniających do otrzymania ulg. Przygotuj się także na uzupełnienie podstawowych danych swoich, współmałżonka oraz dzieci. Na koniec, przyda się adres KRS wybranej organizacji pożytku publicznego, przy chęci przekazania 1,5% podatku.

Kto rozliczy się przez e-deklaracje 2022?

Edeklaracje 2022 złoży każdy podatnik i płatnik składek, ale też przedsiębiorstwo w spadku. Taką formę rozliczeń mogą przyjąć podmioty odprowadzające podatek dochodowy od osób fizycznych lub od osób prawnych. Także gdy odprowadzasz podatek od towarów i usług, od spadków i darowizn albo od czynności cywilnoprawnych, rozliczysz się przez edeklaracje 2023. To forma rozliczenia dostępna również dla podmiotów odprowadzających podatek tonażowy oraz od wydobycia niektórych kopalin.

Złożenie e-deklaracji

Edeklaracje można złożyć na 3 sposoby. Pierwszym z nich jest formularz interaktywny, który znajduje się na stronie podatki.gov.pl. Można także skorzystać z aplikacji e-Deklaracje dostępnej na witrynie Ministerstwa Finansów. Najczęściej korzystamy jednak z oprogramowania zewnętrznej firmy, które jest prostsze i bardziej intuicyjne. Takie programy mają jeszcze dodatkowe zalety – podpowiedzą rozliczającemu się korzystne ulgi i rozwiązania podatkowe.

Termin składania e-deklaracji

W nadchodzącym roku 2023 wszystkie e-deklaracje złożymy do 2 maja. To pierwszy dzień roboczy po 30 kwietnia, który wypada w dzień ustawowo wolny od pracy. Zeznania można już jednak składać dużo wcześniej, nawet przed 15 lutego, czyli oficjalnym rozpoczęciem rozliczeń. Deklaracje złożone przed drugą połową lutego będą jednak liczone jako wysłane 15 lutego, od której to daty będzie liczony termin zwrotu nadpłaty podatku. W przypadku e-deklaracji ostateczna data zwrotu podatku to 45 dni od złożenia zeznania przez Internet. Jeśli złożymy deklarację pisemną, urząd skarbowy ma aż 3 miesiące na zwrot podatku.

Gdzie szukać przychodu z zeszłego roku?

Edeklaracje można wysłać posiadając albo podpis elektroniczny, albo kwotę przychodu z zeszłorocznego rozliczenia. Tę ostatnią liczbę sprawdzisz na stronie podatki.gov.pl. By zalogować się na swój profil, wystarczy profil zaufany, e-dowód osobisty lub autoryzacja przez bank. Narzędzia te pozwolą Ci szybko rozliczyć się przez Internet.

Ogłoszenia
Compre