Rok szkolny 2019/20 miał obfitować w kontakty międzynarodowe i wspólne realizowanie projektów z uczniami i nauczycielami – mieszkańcami różnych krajów europejskich, z którymi współpracuje I Liceum Ogólnokształcące.

Ogłoszenia
Instal Grunt

Zapowiadało się interesująco, bo pozytywnie zaopiniowane zostały aż trzy wnioski projektowe, a czwarty w czerwcu 2020 roku. Jeszcze w pierwszej połowie poprzedniego roku szkolnego udało się zwerbować uczniów do grupy projektowej Erasmus+ oraz PoWer. Uczniowie tychże grup realizowali zadania, poznawali swoich kolegów z Włoch i Portugalii, ale tzw. mobilność udało się przeprowadzić ze względu na pandemię tylko jedną – do Portugalii. Młodzież udała się tam wraz z opiekunami, by budować międzynarodowy most uczniowskich pasji. Pod takim bowiem hasłem realizowany jest projekt, w ramach którego I LO współpracuje ze szkołą w Aveiro (Portugalia) i w Civita Castellana (Włochy). Kolejne spotkanie młodzieży miało się odbyć we wrześniu we Włoszech, a podsumowanie projektu w kwietniu 2021 w Ostrzeszowie. Oba przedsięwzięcia zostaną odsunięte w czasie ze względu na sytuację epidemiczną w Europie, podobnie jak wyjazd grupy projektowej PoWer, która w maju tego roku miała poznawać zabytki starożytnego Rzymu i spotkać się ze swoimi rzymskimi rówieśnikami.
16 października w I LO odbył się Dzień Projektów Erasmus. W ramach promowania projektów finansowanych przez Unię Europejską odbył się przede wszystkim Bieg Erasmusa. Uczestniczyła w nim czteroosobowa drużyna uczniów, która pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego pokonała niemały dystans ulicami Ostrzeszowa. Ponadto, w murach szkoły uczniowie wszystkich klas wzięli udział w „wędrującym” konkursie o projektach realizowanych w szkole, a chętni mogli zostać sfotografowani w projektowej fotoramce.
W szkole ruszyła też rekrutacja do nowego projektu Erasmus+ „Let’s change the world with the renewable energy”, którego tematyka związana jest z pozytywnym wpływem na gospodarkę i człowieka odnawialnych źródeł energii. Podczas trwania projektu przez najbliższe 2 lata młodzież będzie współpracować z pięcioma zagranicznymi szkołami w: Turcji, Belgii, Słowenii, Łotwy i Macedonii.

 

Ogłoszenia
J3M