Bardzo ograniczony dostęp do opieki stomatologicznej finansowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia stał się jednym z tematów ostatniego posiedzenia Rady Powiatu w Ostrzeszowie. Na problem dotyczący całego regionu, w tym powiatu ostrzeszowskiego, uwagę zwrócił radny Stefan Hebisz.

Ogłoszenia
Wawrzyniak reklama

Z pozyskanych przez niego informacji wynika, że tylko w gminach Ostrzeszów i Grabów nad Prosną można korzystać z usług dentysty mającego umowę z NFZ.

To są trzy gabinety w Ostrzeszowie, jeden gabinet w Grabowie, ewentualnie jakieś godziny w Kraszewicach – powiedział. – W Doruchowie nie ma już takiego gabinetu. 

Najwięcej kłopotów nastręcza znalezienie gabinetu stomatologicznego, który byłby w stanie niekomercyjnie udzielić doraźnej pomocy w nagłej potrzebie. 

W NFZ poinformowano mnie, że tylko w dwóch punktach w Wielkopolsce przyjmowane są osoby, które doraźnie potrzebują pomocy stomatologicznej, tj. w Racocie i w Poznaniu. – kontynuował radny. – W którym wieku my żyjemy, jak ta opieka wygląda? Woła to o pomstę do nieba. 

S. Hebiszowi zależało na tym, aby jego interpelacja trafiła do rąk minister zdrowia Katarzyny Sójki i stała się impulsem do stworzenia rozwiązań systemowych dających szansę na pozytywne zmiany. 

W Mikstacie z wielką pompą otwarto ośrodek zdrowia, a okazuje się, że tam też nie ma stomatologa – zwrócił uwagę Hebisz. – Jak policzyłem, ze swojej skromnej wypłaty nauczyciela zapłaciłem już 250, a może nawet 300 tysięcy złotych składki zdrowotnej. Gdzie te wszystkie pieniądze się podziewają? A co powiedzieć o osobie, która zarabia 8 czy 10 tysięcy złotych, w której przypadku odprowadzone jest już może pół miliona złotych albo i więcej. 

Radny zestawiał koszty prywatnych wizyt u stomatologa z wysokością emerytur.

Orientowałem się, ile kosztują wizyty prywatne i to jest od 200 do 700 złotych – podkreślił. – Pensja emeryta to 1.556 złotych brutto. Wyobraźcie sobie, jakby taki emeryt musiał dwa razy w miesiącu iść do stomatologa. Nie wystarczy mu na jedzenie, nie wystarczy mu na leki.

Głos S. Hebisza zyskał pełne poparcie przewodniczącego Rady Powiatu Tomasza Maciejewskiego. Również jego zdaniem minister zdrowia powinna jak najszybciej zapoznać się z tymi uwagami. ŁŚ

fot. sxc.hu

Ogłoszenia
J3M