Bakopa drobnolistna to inaczej Bacopa monnieri, a co ciekawe, zalicza się ją do tzw. ziół ajurwedyjskich, czyli tych pochodzących ze starożytnej medycyny subkontynentu indyjskiego. Co ciekawe, lokalnie jest ona znana jako Brahmi, a jej właściwości są niezwykle interesujące i cieszą się zainteresowaniem na całym świecie, nie tylko w Indiach i okolicach. Wystarczy wspomnieć, że to właśnie w swoim kraju pochodzenia, zyskała ona przydomek “boskiego zioła”.

Ogłoszenia
Wawrzyniak reklama

To wszystko powoduje, że bakopa drobnolistna bez żadnych wątpliwości jest po prostu ciekawa i warto przyjrzeć się jej prozdrowotnym właściwościom, a te są jeszcze bardziej interesujące, niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. Nie tylko pozytywnie wpływa na funkcjonowanie mózgu, ale także na układ odpornościowy, czy też ogólnie na prawidłową pracę organizmu. Jak się jednak można domyślać, to tylko wierzchołek góry lodowej.
Czym jest bacopa monnieri?

Bacopa monnieri należy do organizmów z rodziny Scrophulariaceae, a fizycznie jest niewielkich rozmiarów, z drobnymi liśćmi posiadającymi od 4 do 5 płatków. Zalicza się ją do grona roślin wieloletnich, a jej kwiaty mogą być białe lub jasnopurpurowe. Chociaż bakopa drobnolistna jest znana przede wszystkim w Indiach, to występuje naturalnie także w wielu innych zakątkach świata. Jej dziko rosnące kwiaty odnotowano także w tropikalnych rejonach Afryki, Azji, Australii oraz Ameryki. Jednak to właśnie w Indiach jest ona najszerzej wykorzystywana i poznana.

Co ciekawe, bakopa drobnolistna jest tam wykorzystywana nawet jako dodatek do zup, czy też sałatek i innych potraw. Jej smak jest dość gorzkawy, a to powoduje że można go wykorzystać na potrzeby różnego rodzaju czynności związanych z gotowaniem. Tym bardziej jest chętnie wykorzystywana, ponieważ posiada ogromny zestaw prozdrowotnych właściwości, które są odpowiedzialne m.in. za dzisiejsze wykorzystywanie Brahmi. Jest ona składnikiem licznych suplementów diety, m.in. tych przeznaczonych na stres i nerwy (https://sklep.sfd.pl/Stres_i_nerwy-k929.html). Ciekawą ofertę w tym zakresie posiada np. sklep SFD, gdzie bakopa drobnolistna dostępna jest w ciekawych zestawieniach i warto się jej przyjrzeć.

Prozdrowotne właściwości bakopy drobnolistnej

Lista właściwości bakopy drobnolistnej jest bardzo długa. Warto wspomnieć chociażby o tym, że Brahmi działa przeciwzapalnie, przeciwlękowo, przeciwutleniająco, przeciwgorączkowo, przeciwpadaczkowo, rozkurczająco na mięśnie gładkie naczynek krwionośnych oraz oskrzeli, czy też ochronnie względem serca i całego układu krążenia. Co ciekawe, ma także ochronny wpływ na wątrobę i na tym można by było nie kończyć długiej listy jej prozdrowotnych właściwości. Niemniej warto przyjrzeć się także temu, jak bakopa drobnolistna wpływa na pamięć oraz koncentrację człowieka. Uogólniając poprawia pracę mózgu, czyli centrum dowodzenia organizmu.

Co ciekawe, jej działanie pod tym względem jest odnotowywane bez względu na wiek, a bakopa drobnolistna działa także pozytywnie na odbudowę funkcji mentalnych dzieci, cierpiących na ADHD. Może także pomagać w rekonwalescencji osób po przebytym udarze mózgu, czy też padaczce. To natomiast tylko jedne z ważniejszych funkcji, jakie roślina Brahmi może pełnić w organizmie i z jakich powodów warto ją włączyć do swojej diety.

Oczywiście, zawsze najbezpieczniej jest skonsultować się z lekarzem. Mimo to, niewiele osób zdaje się mieć informacje na temat tej rośliny. Warto zatem pamiętać, że bakopa drobnolistna występuje w składnikach suplementów diety z oferty sklepu SFD, a w razie konieczności, może okazać się wartościowością suplementacją dla naszego organizmu.

Ogłoszenia
Zielony Ogród