Gmina Ostrzeszów podpisała umowę na dostawę pierwszych 250 ton węgla dla mieszkańców. Według zapewnień burmistrza opał pochodzi z polskiej kopalni i właśnie finalizowane są formalności z dwoma firmami, które będą go dostarczać do odbiorców.

Ogłoszenia
Wawrzyniak reklama

Temat pojawił się na czwartkowym posiedzeniu Rady Miejskiej za sprawą pytań zadanych przez radnego Edwarda Skrzypka.

Mamy już podpisaną umowę z pierwszą kopalnią na dostarczenie 250 t węgla – odpowiadał burmistrz Patryk Jędrowiak. – Dobra informacja jest taka, że przynajmniej ta pierwsza część węgla, która zostanie dostarczona do miasta i gminy Ostrzeszów, pochodziła będzie z polskiej kopalni. Nie będzie to węgiel importowany, natomiast jakie będzie źródło kolejnych dostaw węgla, tego nie wiemy.

Burmistrz poinformował też, że uzgodniono już niezbędne warunki współpracy z przewoźnikami. W najbliższych dniach obie strony mają złożyć swoje podpisy pod umowami i dystrybucja węgla będzie mogła ruszyć.

Węgiel dla mieszkańców będzie oczywiście kosztował 2 tysiące złotych, zgodnie z przepisami ustawy – zapewniał burmistrz. – Prosimy o spokój. Mieszkańcy niestety muszą czekać, bo nie ma jeszcze nawet harmonogramów dostaw tego węgla. Jak tylko dostaniemy informację o tym, że węgiel możemy już odbierać z kopalni to lista mieszkańców, którzy złożyli wnioski, zostanie przekazana do podmiotów, które będą dystrybuować węgiel. Będziemy się też kontaktować z mieszkańcami. Nie jest potrzebny ponowny bezpośredni kontakt z urzędem po złożeniu wniosku. Trzeba poczekać na to aż węgiel zostanie dostarczony do Ostrzeszowa i potem będziemy już bezpośrednio kontaktować się z mieszkańcami.

Radny Skrzypek dopytywał, czy mieszkańcy mogą liczyć jedynie na węgiel, czy też dostępny w preferencyjnej cenie będzie również ekogroszek.

Zgodnie z przepisami ustawy i wnioskami, które składaliśmy, jest podział na frakcję miału, orzech i groszek, natomiast pozytywna informacja z kopalni, z którą mamy podpisaną umowę, jest taka, że będzie również wydzielona frakcja ekogroszek – zapowiedział P. Jędrowiak. To dobra informacja dla mieszkańców, bo ta frakcja jest najchętniej deklarowana, jeśli chodzi o zapotrzebowanie. To jest jednak na razie tylko 250 t, które udało nam się zakontraktować. Jak to będzie w przypadku kolejnych dostaw, tego na ten moment nie wiemy.

Przypomnijmy, węgiel sprzedawany przez gminy mogą kupić gospodarstwa domowe, które są uprawnione do tzw. dodatku węglowego i które zgłosiły węgiel jako podstawowe źródło ogrzewania w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. ŁŚ

fot. sxc.hu

Ogłoszenia
Zielony Ogród