Prawdziwą gratkę dla miłośników fotografii przygotowało Ostrzeszowskie Centrum Kultury. Jeszcze do końca października w jego galerii, a także w salach Muzeum Regionalnego oglądać można dwie niezwykle interesujące wystawy. Prezentują twórczość dwóch znakomitych, wywodzących się z tej ziemi, fotografów: Bartłomieja Szmaja i Bartłomieja Busza.

Ogłoszenia
Wawrzyniak reklama

Ekspozycja tego pierwszego nosi tytuł „Transformacja” i powstała w rezultacie prac nad projektem dyplomowym na Akademii Fotografii w Krakowie. To zestawienie archiwalnych, czarno-białych zdjęć wykonanych w Ostrzeszowie i okolicach w latach dziewięćdziesiątych z fotografiami zrobionymi w tych samych miejscach współcześnie. Zgodnie z tytułem, celem autora jest pokazanie transformacji, jaka zaszła na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat w jego najbliższym otoczeniu.

Zdjęcia współczesne są ciekawie wykonane, ponieważ powstawały zazwyczaj w porze nocnej, w klimacie nostalgii i ciszy, a pomimo tego widać te różnice w krajobrazie – mówi dyrektor OCK Michał Szmaj.

Dla osób dobrze pamiętających ostatnią dekadę dwudziestego wieku to więc nostalgiczna podróż w czasie. Z kolei dla młodszych, lekcja współczesnej historii. Przemiany uwiecznione na zdjęciach mają bowiem charakter nie tylko estetyczny, ale też społeczny, a nawet ustrojowy. Zupełnie inną tematykę mają prace Bartłomieja Busza, jednego z laureatów tegorocznej edycji Grand Press Photo – najbardziej prestiżowej nagrody fotograficznej w naszym kraju. Doceniono i uhonorowano zestaw zdjęć poświęconych Sashy Boole – Ukraińcowi grającemu amerykańskie folk country.

Bartek krok w krok, przez długi czas, jak cień obserwował go i jego fotografie w sposób niebanalny pokazują prawdziwego człowieka, prawdziwą trasę koncertową – zwraca uwagę M. Szmaj.

Spotkania Bartka Busza z Sashą Boole zaowocowały kilkuset zdjęciami, które być może już w przyszłym roku znajdą się w albumie podsumowującym ten niezwykły projekt dokumentalny. Póki co, oglądać je można w Galerii OCK. W przypadku obu wystaw zrezygnowano z uroczystych wernisaży. Zaplanowano natomiast finisaż, który odbyć się ma 25 października o godzinie 17.30. Będzie wówczas okazja do spotkania z autorami, wysłuchania ich opowieści i zadania pytań podczas zwiedzania.

W ramach tego finisażu odbędzie się również koncert – zapowiada dyrektor OCK. – Miał być to koncert właśnie Sashy Boole, ale ze względu na wszechobecną pandemię Ukraińscy muzycy mają bardzo ograniczone możliwości przekraczania granicy, więc stoi to pod znakiem zapytania. Natomiast cały czas walczymy i pewnie tak będzie do ostatniej chwili.

Tego dnia muzyki jednak z pewnością nie zabraknie. O godzinie 19.00 w OCK zagra zespół Nocna Zmiana Bluesa. ŁŚ

Ogłoszenia
J3M